Nazilli’de kriz devam ediyor

GÜNAY PABUŞÇU-Türkiye genelinde konut satış fiyatları ve kira bedelleri zirveye ulaştı. Bir yandan pandemi öncesine göre yaklaşık iki katına çıkan ev fiyatları el yakarken, diğer yandan yeni ev bulabilmek her geçen gün zorlaşıyor.
Gayrimenkul değerleme platformu Endeksa.com’un verilerine göre, bu dönemde konut metrekare satış fiyatları en çok artan il yüzde 54,5 ile Aydın olurken, onu yüzde 51,3’lük artışla Muğla izledi.

Has Umut Gayrimenkul sahibi Abit Yaz, Nazilli’de yaşayan vatandaşların ve üniversite eğitimi için ilçeyi tercih eden öğrencilerin kiralık daire bulma konusunda zorluk yaşadığını kaydetti.
Normalleşme süreciyle birlikte emlak sektörünün hareketlendiğini belirten Abit Yaz, “Nazilli’de kiralık daire bulabilmek her geçen gün zorlaşıyor. Daire bulunsa bile kiralama bedellerindeki fahiş artışlar vatandaşın cebini yakıyor. Şu an 1+1 eşyalı dairelerin fiyatı 800 ile 1000 lira, 2+1 eşyalı dairelerin fiyatı 1200 ile 1300 lira, 3+1 eşyalı dairelerin fiyatları ise 1300 ile 1700 lira bandında değişiyor.” dedi.

Yaz, yüksek dolar kuru nedeniyle artan inşaat maliyetleri, konut arzının azalması ve kentsel dönüşüm çalışmaları nedeniyle, Türkiye genelinde ciddi bir konut sıkıntısı yaşandığını söyledi.
Ev fiyatlarının pandemi öncesine göre yaklaşık iki katına çıktığını vurgulayan Abit Yaz, “Pandemiden önce faiz oranları 0,90 oranlarında iken, vatandaşlar kira ödemek yerine ev sahibi olmayı tercih ediyordu. Daha sonra faiz oranlarının yükselmesi ve alım gücünün düşmesi ile birlikte kiralık dairelere yönelim arttı. Tabiri caizse kiralık daireleri kapan kaptı, öğrencilerin de bu fiyatları ödemesi çok güçleşti” ifadelerine yer verdi.

Nazilli’de kiraların yükseliş trendinin sürüp sürmeyeceği ve konut satış fiyatlarının nasıl seyredeceği merak konusu olmaya devam edecek gibi görünüyor.

- Aydın Yeni Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.aydinyenihaber.com/haber/7845317/nazillide-kriz-devam-ediyor