Aydın'ın vaka sayılarında son durum nedir?

Covid-19 önlemleriyle ilgili normalleşme süreci 1 Mart’tan itibaren başlıyor.
Kriterlere göre 100 binde 10 vakanın altındaki iller düşük, 11-35 arası ise orta riskli sayılacak.
Yüz binde 36-100 arası vakası bulunan iller yüksek, 100'ün üzerinde vakası olan iller ise çok yüksek riskli kategorisinde bulunacak.
İllerdeki kısıtlamalar, düşük, orta, yüksek ve çok yüksek olarak belirlenen dört risk kademesine göre esnetilecek ya da genişletilecek.
İlk normalleşme de düşük ve orta riskli illerde başlayacak.
Kademeli gevşeme ile ilgili Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Kultufan Turan, Hürriyet'e konuştu. 
“Normalleşmenin ayak seslerini duymaya başladık” diyen Turan, “Yüz binde 10’un altında vaka sayısı olan illerde kişiler, kendi tedbirlerini uygulamaya devam ederek, hijyen kurallarına uyarak, açılmaya başlayacak. Ancak yüz binde 35’e kadar olan illerde kontrollü açılma olacak. Örneğin önce küçük işletmeler açılacak. Ancak bunun üzerinde olan illerde açılma şimdilik zor görünüyor” dedi.
Aydın’ın vaka oranı 37,71”
Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan vaka haritasına göre Aydın, yüksek riskli iller kategorisinde yer alıyor. Paylaşılan son haritaya göre vaka görülme oranı 37,71 olan Aydın’ın normalleşme sürecine geçebilmesi için biraz daha gayret göstermesi gerekiyor. Aydın, istenilen kriterlere uyum sağlamada henüz istenen seviyede değilken vatandaşların koronavirüs önlemlerine riayet etmeleri ve dikkatli olmaları bekleniyor.

- Aydın Yeni Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.aydinyenihaber.com/haber/6528609/aydinin-vaka-sayilarinda-son-durum-nedir