Minibüs ücretleri zamlandı!

En son 5 yıl önce zam yapılan Kuyucak Birliğin uzun zamandır beklediği zam talebinin Büyükşehir Belediyesi tarafından belirlendiği bildirildi. Yaklaşık 13 kilometre olan Kuyucak -Nazilli arasında 5 yıldır 3 liradan uygulana tarife ücretlerine bir lira zam yapılarak 31 Temmuz Pazartesi gününden itibaren 4 lira olarak uygulanmaya başladı. Yapılan zam şoför esnafını memnun ederken vatandaşlar ise bir lira zammı çok buldukları yönünde görüş bildirdi.

Nazilli-Kuyucak arası taşımacılık yapan Kuyucak Birlik minibüs tarife ücretlerine zam geldi. Yeni uygulamaya konulan tarife ücretlerinde sivil tarife 3 liradan 4 liraya, öğrenci tarifesi 2,5 liradan 3,5 liraya yükseldi. En son 2012 yılında zam yapıldığı, artan akaryakıt fiyatları da göz önünde bulundurulduğunda yapılan zammın kaçınılmaz olduğu bildirildi.

HERŞEYE ZAM GELDİ

Kuyucak Birlikte taşımacılık yapan 23 hat sahibinden biri olan İlhan Kıran, her şeye zam gelirken minibüs ücretlerine son 5 yıldan bu yana hiç zam yapılmadığını söyledi. Kuyucak-Nazilli arası 29 yıldır hat işlettiğini belirten İlhan Kıran, “Daha önceki yıllarda da zam talebinde bulunduk. Talebimiz sonuçsuz kaldı. Yaklaşık 6 ay önce de Büyükşehir Belediyesine zam talebimizi yineledik. Vatandaş bir lirayı çok bulabilir. Ancak 5 yıldır her şeye zam gelirken minibüs ücretlerine zam gelmemesini takdirle karşılayacaktır diye düşünüyorum” dedi.

GECİKMİŞ BİR ZAM

Beş yıl önce 250-300 lira olan araç sigortası ücretlerinin bin 400-bin 700 liraya, 2.15 kuruş olan mazot fiyatının 4.65 kuruşa yükseldiğini dikkati çeken Kıran, “Lastik fiyatları, aracın yıpranma payı, bakım ve tamiratını düşünüldüğünde her şeye zam geldi. Ne zamandır bekliyorduk. Gecikmiş bir zam. Beşinci sene içindeyiz ilk kez zam yapılıyor. Daha önceki yıllarda zam yapılmış olsa vatandaşın bu kadar gözüne batmazdı. Vatandaşlarımızın bunu göz önüne alarak zamlı tarifemizi makul karşılayacağını düşünüyorum. Yine vatandaşlarımızın konforlu, rahat bir ulaşım sağlaması için gelişen teknolojiye ayak uydurup kredi çekerek araçlarımızı yeniledik. Kredi borcumuzu, Bağ-Kur borcumuzu ödeyemez hale geldik” diye konuştu.

- Aydın Yeni Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.aydinyenihaber.com/haber/3295193/minibus-ucretleri-zamlandi