Aydın'da insanlık dersi

Karacasu’da hayırsever bir karı-koca bakıma muhtaç kimsesiz yaşlı bir kadını evlerine alarak sahiplendi. Yaşlı kadın 75 yaşından sonra sıcak yuvaya kavuştu.

Çocukları tarafından bakılmayan ya da kimi kimsesi olmadığı için yalnız yaşayan yüzlerce yaşlı kendilerine uzanacak bir şefkatli el ararken, Asım (67) ve Saltanat (55) Sancak çifti, kimsesiz bakıma muhtaç 79 yaşındaki Meryem Çeşme’yi evlerine alarak ona sıcak bir yuva, aile ortamı sağlayarak insanlık dersi verdi.

Karacasu’da yalnız başına yaşayan ve kendi ihtiyaçlarını görmekte zorlanan Meryem Çeşme’ye bakması için kaymakamlık aracılığıyla aile bulundu. Daha önce yaşlılara bakan Saltanat Sancak, gönüllü olarak Meryem ninenin bakımını üstlendi. Eşi Asım Sancak ile Meryem Nineyi evini açan Saltanat Sancak, kendi annesi gibi yaşlı kadına bakarak hayır duasını almaya devam ediyor.

ÖZ EVLADI GİBİ BAKIYORLAR

Meryem Nineyi evlerine alan Sancak çifti, öz evlatların dahi bakmayacağı şekilde yaşlı kadına sahip çıktı. Her türlü bakımını üstlenip sıcak yemeğini yedirerek 75 yaşından sonra rahata kavuşturan Sancak çifti, başkalarına da örnek teşkil etmesiyle dikkat çekiyor.

“ÇİÇEK GİBİ BAKIYORUM”

Yaşlı kadını, kaymakamlık gözetiminde 4 yıldır baktığını söyleyen Saltanat Sancak, “Yaşlı kimsesiz bir kadın var bakar mısın diye sorulduğunda hiç tereddüt etmedim. Kendi evimde çiçek gibi bakıyorum. Bizden önce kız kardeşinin üvey kızı bakıyormuş. Ama haftada bir gelip gidiyormuş. Meryem teyzenin 65 aylığını alıp hiç ilgilenmiyormuş. Gençliğinde edindiği birikimlere el koymuş. Döverek neyi var neyi yok almış elinden” dedi.

YAŞLI KADIN SAĞLIĞINA KAVUŞTU

Meryem Nine kendisine geldiğinde gözleri görmediğini, şeker hastası ve belden aşağısının yaralar içinde olduğunu ifade eden Sancak, “Vücudu yara bere içinde, gözleri görmüyordu. Şekeri 400 idi. Nazilli’de özel bir hastanede gözlerine ameliyat ettirdim. Şekeri 160-180’lere düştü. Yaralarını iyileştirdim. Sırf o rahat etsin üşümesin diye eve kalorifer döşettik. Sıcak suyumuz her şeyimiz var. Hiçbir yerde görmeyeceği rahata, huzura, ilgi ve şefkate kavuştu” dedi.

NEREYE GİTSE YANINDA GÖTÜRÜYOR

Nereye gitse kendi annesiymiş gibi yanında götürdüğünü söyleyen Sancak, şöyle devam etti: “İzmir’de, Bursa’da yaşayan çocuklarımın yanına gittiğimde de kesinlikle evde yalnız bırakmam ve kendi öz annem gibi yanımda taşırım. Hayatından çok memnun. Bir aileye kavuştu. Hep birlikte yemek yeriz. Ona ayrı hazırlamam. Biz ne yiyorsak o da aynısını yer. Sağlığına kavuştu.”

“ANNEMİZ YERİNE KOYDUK”

Parası için değil, Allah rızası için baktığını sözlerine ekleyen Sancak, “ Devlet iki aydan iki aya 500 lira para veriyor. Biz parası için bakmıyoruz. Hatta emekli parasını da biriktirip gözlerine ameliyat ettirdik. Kendi annemiz babamız vefat ettiler. Onu annemiz yerine koyduk. Gücümüz imkanımız yettikçe de bakmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

HABER: GÜLAY ÖZTEKİN

- Aydın Yeni Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.aydinyenihaber.com/haber/3294009/aydinda-insanlik-dersi