SİTE SOL SABİT REKLAM
SİTE SAĞ SABİT REKLAM
SİTE EN ÜST 970PX

BÖLGENİN EN CESUR GAZETESİ...

  • Dolar 5,40
  • Euro 6,11
  • GR ALTIN 209,91
  • ÇEYREK 343,61

  • 09 Mart 2018, Cuma 14:10
ENGİN KOCAMAN

ENGİN KOCAMAN

Kültür ve Sanat fakiri Nazilli

Hep büyüklerimizden dinlemişizdir Sümerbank’taki sosyal yapının faaliyetlerini…


O gün elde olan imkanlarla oluşturulan muazzam bir yapıdan bahsediyoruz. Fabrika sadece fabrika değil kültür, sanat, spor yönünden hep aktif olan bir okul. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün tam istediği gibi.. O zamanlar Nazilli’de kültür ve sanat vazgeçilmez bir tutkuymuş. Düşünün geçtiğimiz günlerde Show TV’de yayınlanan “Çukur” dizisinde geçen bir sahnede Erkin Koray ve arkadaşlarının 1974 senesinde Saray Sineması’nda gerçekleştirdiği, Türk Rock tarihinin en efsanevi konserinin Nazilli’de yapıldığından bahsedildi. Kaçımız bunu biliyorduk. Keza Cem Karaca’da Nazilli’de müthiş bir konser vermiş o yıllar. Sanıyor musunuz ki Nazilli’de öylesine konser verdiler. Çünkü o zamanlar sanat bakımından müthiş bir altyapısı varmış Nazilli’nin. Sümerbank’ın yarattığı hayal edilemeyecek bir ortam, tekrarlanması mümkün olmayan şeyleri gözümüze sokuyor adeta.. 


Köy Enstitülerine bakalım bir de; Türkiye 1. Dünya savaşından çıktığında Burjuvazi sınıfı olmayan bir toplum olarak göze çarpıyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk o zaman “Köylü milletin efendisidir” neden demiştir? Hiç düşündünüz mü? Çünkü Türkiye Cumhuriyetin ilk yıllarında köylü vatandaşlarımızdan oluşmaktaydı. Kurtuluş reçetesi sadece köylümüzdeydi. Cumhuriyetin temelini onlar attı. 


Bu doğrultuda Anadolu’nun çeşitli kasabalarına, ilçelerine fabrikalar kurdu Mustafa Kemal. 1. ve 2. Kalkınma Planları doğrultusunda her şeyi eksiksiz yapmalıydı. Sümerbank projeleri de bu bağlamda Atamızın en büyük projeleri arasında yer alıyordu. Sadece fabrika değildi Sümerbank. Kültür, sanat ve spor etkinliklerinin üst düzey olduğu bir okuldu. 

Tabi yıllar içinde Köy Enstitüleri kapatıldı, geçen yılların ardından Sümerbank tarih sahnesinden silindi. Nazilli’de ise hiçbir belediye zamanı ne Köy Enstitülerinin ne de Sümerbank’ın mirasına sahip çıkıldı. 


Kültür ve sanat etkinlikleri de neymiş? Duyan, gören, bilen var mı? Yok. Balolar düzenlenen, resim kursları olan, her türlü dans kültürüne sahip, korosu olan, operası olan bir fabrikadan bahsediyorum.  


Örneğin, Bir Köy Enstitüsü'nde gerçekleştirilen bir bitirme töreni programından bahsetmek gerekirse  “Arş ve türküler, oyunlar, mandolin konseri, marş ve türküler, keman konseri (Mozart'tan rondolar; Allegro Vivo, Allegretto, Allegro A'la Turca - güzel sanatlar kolu), koro, temsil (Anton Çehov'un Teklif adlı oyunu), konuşma ve diploma töreni, İleri Marşı (topluca), zeybek ve oyunlar” yer almıştı. 


Programda ayrıca şiirler okunmuş ve müzik dersliğinde piyano ve saz konserleri verilmiştir. Diğer tiyatro oyunları Molière'in Zoraki Tabip ve Kibarlık Budalası adlı oyunları, Sofokles'in Kral Oedipus'u, Gogol'ün Müfettiş'i ve Shakespeare'in Bir Yaz Gecesi Rüyası adlı oyunları sergilenmiştir. 


Bu kadar anının ardından günümüze bakıyorum. Tam anlamıyla kültür ve sanattan uzaklaşmış bir toplum görüyorum Nazilli’de. Bırakın bir kültür, sanat etkinliğini normal bir konser bile olmuyor! Düşünün bu şehirde Erkin Koraylar, Cem Karacalar konser vermiş! 


Bir Kültür sarayımız neden yok! Gençlerimiz opera, şan, viyolonsel, keman dersleri alsa bale yapsa, tiyatro oyunu oynasa. Ne gerek var ki değil mi! Çünkü müthiş projelerinizi gerçekleştiremezsiniz yoksa değil mi? Kim uğraşacak bununla. Muhasır medeniyet seviyesine ulaşan toplumlara bir dönüp bakalım. Sanat ve Kültür onlarda nerede bizde nerede?


Son olarak Kültür ve Edebiyat Festivali yapmakla ne Nazilli kültürlü olur ne de başka bir şey! Kaldı ki her yıl aşağı yukarı aynı kişiler geliyor. Birilerinin dümenine yağ süren bu sığ projeleri sonuna kadar eleştireceğim sevgili okurlarım.  Sağlıcakla kalın..


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
SİTE EN ALT 970px90
yukarı çık