SİTE SOL SABİT REKLAM
SİTE SAĞ SABİT REKLAM
SİTE EN ÜST 970PX

BÖLGENİN EN CESUR GAZETESİ...

  • Dolar 5,40
  • Euro 6,11
  • GR ALTIN 209,91
  • ÇEYREK 343,61

  • 24 Temmuz 2017, Pazartesi 15:41
ALİ İHSAN DİLMEN

ALİ İHSAN DİLMEN

KARACASU’DA NELER OLUYOR?

Dört ay vekil kaymakamla idareden sonra ilçeye 02.01.2017’de  Güher Sinem Büyüknalçıcı Kaymakam olarak atandı.

Bayan Kaymakam İstanbul Beşiktaş doğumlu. Yüreği hizmet sevdasıyla dolu. Yüksek lisansını Yalova Üniversitesinde tamamladıktan sonra kamu yönetimi masterini İngiltere’de yapmış. İngiltere’de “Engelli Yetişkin Hakları ve Türkiye Açısından Çıkarımlar” konulu tezini vererek mezun olmuş.

İsmini Karacasu ilçesinde yaptığı “Engellilerle Birlikte Yaşam” etkinliğinde duydum. Kendilerini ilk defa Nazilli Belediye Spor Tesislerinde gördüm. Daha sonra Nazilli Belediyesinin düzenlediği “Çocuk Edebiyatı Günleri Festivali” süresi içinde festivale gelen yazarları ilçelerindeki öğrencilerle buluşturulması talebiyle tanışmamız nasip oldu. Zaman darlığı sebebiyle isteğine ancak bir yazarla cevap verebilmiştik.

 

Öğrencilerle buluşacak yazar Nehir Aydın Gökduman’la bir cuma günü Karacasu’ya gittiğimizde bizi makamında karşıladı.

Kaymakam Hanım tanışma faslından sonra yaptıkları ve yapmak istediklerini coşkulu bir şekilde anlatmaya başladı. Anlattıkça heyecanı artıyordu. Yaptıklarından çok mutlu olduğu her halinden belliydi Yapmak istediklerini anlatmaya başladığında ise aklıma hemen Cumhuriyet Dönemi yazarlarımızdan Reşat Nuri Güntekin’in Çalıkuşu romanının kahramanı idealist öğretmen Feride geldi. Açıkçası Karacasulular adına sevindim.

 

Kendileri o gününü bize ve etkinliğe ayırdı. Bizi program sonrası ilçenin tarihi turizm alanı Afrodisias’a götürdü. Orada yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Yorulmak bilmiyordu. Afrodisias’ın “UNESCO Dünya Kültür Mirasları” arasına alınmasıyla ilgili geçmişten günümüze yapılan çalışmaların neticelenmesini beklediklerini bu gerçekleştiğinde burada yapılacak çalışmalarda büyük yol kat edileceği umudunu dillendirdi. Biz gezerken orada çalışmalar devam ediyordu. Kaymakam Hanım’ın dediği gibi yapılacak çok iş vardı. Bunun için kaynak, emek ve en önemlisi özverili çalışma gerektiğini söylüyordu.  Ve Kaymakam Hanım’ın dediği gibi oldu: Afrodisias “UNESCO Dünya Kültür Mirasları” arasına girdi.

 

Kendilerinde gözlemlediğim heyecanı görünce “eskiden buranın ismiyle bir gazoz markası olduğu” bilgisini verdim. Bunu ilk defa duyuyordu. Hemen bu markanın canlandırılıp canlandırılamayacağı hakkında bir çalışma yapmak istediğini beyan etti. Yine kendisine Karacasu merkezinde yer alan, Vakıflara ait Çarşı Camiinin restore edilmesi hakkında da düşüncemi ilettim. Zira bu cami çok bakımsız durumda. Mutlaka aslına uygun bir şekilde elden geçirilmesi lazım. Geçenlerde şehit cenazesi için gittiğimde o camide namaz kılmak nasip oldu. İlgililerden talebimizdir. Vakıflara ait Çarşı Camiimiz mutlaka elden geçirilmeli aslına uygun restore edilmelidir.

 

Gelelim son günlerde Karacasu ilçemizde yaşananlara;

 

İlçede yapılan işlerde vasıfsız elemanların temininde  Kaymakam hanım çok doğru davranarak, işin bulunduğu mahalden karşılanması yönünde şartnameye madde koydurmuştur. Böylelikle hem bölge insanı iş sahibi olacak hem de bölgeyi tanıyan insanın eli ile yapılan iş daha sağlıklı olacaktır. Buna rağmen yapılacak işlerde müze müdiresi Tenzile Uysal daha önce görev yaptığı Gaziantep’ten işçi getirmek istediği başında yazılmıştır? Ne gariptir ki; iktidar partisi ilçe başkanın kapısını, ilçe insanları için iş diye aşındırdığı halde Ak Parti İlçe Başkanı Müze Müdiresi Tenzile  Uysal’ın yanında durmuştur?

 

Mevcut Müze Müdiresi geçmişte Muğla’nın Milas ilçesinde boşandığı Alman eşiyle tarihi eser kaçakçılığından soruşturma geçirmiş, gözaltına alınmış ve tutuklanmıştır. Daha sonra Müze Müdiresi Tenzile Uysal ( BENTER) hakkında açılan davadan beraat etmiş, memurluğuna engel olacak ceza almamış olmalı ki, halen devlet memurluğu görevini yapabilmektedir. Bu yüzden kendisini suçlamak doğru olmaz. Hiç kimseyi peşinen yargılamak gibi bir niyetim de yok.

Ben sadece bir gazetecinin yapması gerekeni yapıyor ve kamu vicdanı adına soruyorum:

 

Müze Müdiresi neden özellikle Gaziantep şehrinden işçi getirmek istemektedir?

Karacasulu işçilerde olmayıp da Gaziantepli işçilerde olan özellikler nelerdir acaba?

Gaziantep şehrinden işçi getirmenin mantığı nedir?

Müze Müdiresi Tenzile Hanım’a bunlar sorulmuş mudur?

 

Ak Parti İlçe Başkanı, ilçe insanını çalıştırmak yerine Gaziantep’ten işçi getirmek isteyen Müdire Hanımın niçin arkasındadır?

Kendisi yanlış mı bilgilendirilmiştir?

Yoksa ona, birileri bir şeyler mi telkin etmiştir?

 

Bu konu enine boyuna araştırılmalıdır ve açıklığa kavuşturulmalıdır. Yapılması gereken bu iken heyecanlı ve idealist bir kaymakamın üzerine gitmek doğru olmaz.

 

Aydın Valiliği yaptığı açıklamayla Kaymakam Hanım’a sahip çıkmış yüreklere su serpmiştir. Şahsen ben bu konuyu yakından takip edeceğim.

Bu işin altında başka sebepler var mı? Araştırılsın.

Tarihi eser kaçakçılığı genellikle nüfuz sahibi insanlar veya kurumlar (vakıflar) tarafından yapılmaktadır.

Tarihi eser kaçakçılığı öyle köylü Mehmet Ağa veya eline kazma kürek alıp karadüzen definecilik yapanların altından kalkacağı bir iş değildir.

Tarihi eser kaçakçılığı organize işlerdir. Bunu herkes böyle bilir, bizde öyle biliriz. 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
SİTE EN ALT 970px90
yukarı çık