Reklamı Geç
Onemsoft Bilişim
SOL SABİT
SAĞ SABİT
BAŞLIK ÜSTÜ

İncir fiyatlarının aşırı düşmesine müsade edilmeyecek

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İncir fiyatlarının aşırı düşmesine müsade edilmeyecek
Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdür Yardımcısı Cihan Soyalp, "İncirle ilgileniyoruz. Raporumuzu tutacağız, değerlendirmelerimizi yapacağız. İncir fiyatlarının aşırı düşmesine mani olacağız." dedi.
SPOT ALTI

Soyalp, Germencik Tariş İncir Birliğini ziyaret ederek, incir fiyatları konusunda birlik başkanı Mustafa Bircan'dan bilgi aldı.

Burada gazetecilere açıklama yapan Soyalp, kuru incirde üretimin bu yıl iyi olduğunu, ancak fiyatlarda biraz düşüş yaşandığını söyledi.

TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal'ın konuyla yakından ilgilendiğini belirten Soyalp, "Bize 'Gidin durumu tespit edin' dedi. Biz buraya TMO'nun incirle ilgilendiğini göstermek için geldik. İncirle ilgileniyoruz. Raporumuzu tutacağız, değerlendirmelerimizi yapacağız. İncir fiyatlarının aşırı düşmesine mani olacağız." diye konuştu.

Tariş ile iş birliği içerisinde olacaklarını aktaran Soyalp, şöyle devam etti:

"Tariş'in ortağı olup olmamasına bakmadan bütün ürünü almayı planlıyoruz. Tariş ile iş birliği içerisinde yapmamız lazım. Çünkü biz TMO olarak inciri bilmiyoruz. İncir bizim için yeni bir konu, genel olarak ihraç ürünü. Üretilen kuru incirin yaklaşık yüzde 90'ı ihraç ediliyor. Fındık, çekirdeksiz kuru üzüm, kayısı gibi bazı yıllar ihtiyaç oluyor. Geçen sene hiç ihtiyaç yoktu. Üretici yüksek fiyatla ürününü pazarlayabildi. Ama bu sene üretimin yüksek, kalitenin iyi olması piyasalardaki fazlalığı çekme ihtiyacını doğurdu."

Soyalp, ildeki 5 bin tonluk lisanslı bir deponun incirin sorununu tamamen çözeceğine işaret ederek, "O zaman TMO'nun müdahalesi daha kolay. Lisanslı depo olduğu zaman daha rahat gidip alıyoruz. Lisanslı depolara stoklandığı görününce piyasa mesaj alır, fiyatlar yükselir inşallah." ifadelerini kullandı.

Bircan ise TMO'ya teşekkür ederek, atılacak adımlarla üreticinin sahipsiz olmadığını görebileceğini dile getirdi.

DETAY ALTI
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 1
  KIZGIN
"13 yıl sonra gelen cinayet itirafı"Önceki Haber

"13 yıl sonra gelen cinayet itirafı"

Aydın'da yayalara öncelikSonraki Haber

Aydın'da yayalara öncelik

Yorum Yazın

Nazilli’de heyecan başlıyor
'Sosyal medya bağımlılığı depresyon ve uyku hastalıkları riskini artırıyor'
Takmaklı'dan açıklama
Aydın'da kaza: Çok sayıda yaralı
Kovalamaca sonucu yakalandı aracından neler çıktı
Uğur şirketler grubu devredildi
Nazilli'de polis aracı devrildi
Aydınlı anne intihar etti
HABER SAYFA ALTI

Başka haber bulunmuyor!