SOL SABİT
SAĞ SABİT
BAŞLIK ÜSTÜ

Adnan Menderes’in makam aracı Aydın'daki müzeye geliyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Adnan Menderes’in makam aracı Aydın'daki müzeye geliyor
Merhum Başbakan Adnan Menderes'in makam aracının Aydın Valiliği’ne devir teslimi Gazi Üniversitesi’nde düzenlenen törenle gerçekleşti. Törende konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Menderes'in makam aracının sadece müzeye gönderdiğimiz bir araba değil, aslında onun bir sembol olduğunu, sahip çıktığımızın bir tarih olduğunu ifade etmek istiyorum." dedi.
SPOT ALTI

(AA) Demokrasi Şehidi merhum Başbakan Adnan Menderes’in makam aracı, Ankara’da düzenlenen törenle Aydın Valiliği’ne teslim edildi. Gazi Üniversitesi’nde gerçekleşen törene İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da katıldı. Bakan Soylu, devir teslim töreninde yaptığı konuşmada, "Biz, sadece kendimize ait bir memlekette yaşamıyoruz. Biz, aynı zamanda etrafındaki coğrafyanın ve dünyanın hakkını, adaletini, doğruluğunu, dürüstlüğünü ve aslında medeniyetin tüm değerlerinin kendine yansımasını bekleyen bir memlekette yaşıyoruz. Sorumluluğumuz, sadece 780 bin kilometrekareyle alakalı bir sorumluluk da değildir." dedi.

Adnan Menderes'in oğlu Aydın Menderes ile dönem dönem telefonla konuştuğunu belirten Soylu, Aydın Menderes'in farklı hassasiyetleri olduğunu ifade etti. Aydın Menderes ile ilgili bir anısını anlatırken duygulanan Soylu, "Aydın Bey bir gün beni aradı, 'Fatih Camisi elden gidiyor Süleyman' dedi. 'Hayırdır efendim.' dedim. Anlattı dakikalarca, onarılması lazım." dedi. Sonra bir baktık ki Cumhurbaşkanımız el atmış ve Fatih Camisi onarılmış, kurtarılmış." diye konuştu.

Konuşmasında gençlere de seslenen Soylu, şunları söyledi:

"Biz, sadece kendimize ait bir memlekette yaşamıyoruz. Biz, aynı zamanda etrafındaki coğrafyanın ve dünyanın hakkını, adaletini, doğruluğunu, dürüstlüğünü ve aslında medeniyetin tüm değerlerinin kendine yansımasını bekleyen bir memlekette yaşıyoruz. Sorumluluğumuz, sadece 780 bin kilometrekareyle alakalı bir sorumluluk da değildir."

Soylu, Menderes'in makam aracının Aydın Valiliği'ne devir teslimine ilişkin, "Sadece müzeye gönderdiğimiz bir araba değil, aslında onun bir sembol olduğunu, sahip çıktığımızın bir tarih olduğunu ifade etmek istiyorum." dedi.

"MÜZEYİ MENDERES HAFIZALARDAN SİLİNMESİN DİYE AÇIYORUZ"
Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger de Menderes'in Türk milletinin gönlünde taht kurduğunu belirterek, Aydın'da hazırladıkları müzeye katkı sunan herkese teşekkür etti. Köşger, müzeyi, "Menderes Türk milletinin hafızasından silinmesin" diye açacaklarını anlattı.

Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Uslan da üniversitenin himayesindeki Menderes'in makam aracının Aydın'da yapılacak müzeye verilmesi konusunda teklifin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından geldiğini söyledi.

Teklifi hiç tereddütsüz kabul ettiklerini aktaran Prof. Dr. Uslan, "Aydın'da kurulacak müze, tüm milletimizin yoğun bir ilgiyle ziyaret edeceği, farkındalık oluşturacağı, demokrasiye sahip çıkmamız, darbecilere karşı durmamız adına önemli bir işleve sahip olacaktır." ifadelerini kullandı. 

Makam aracının yapılacak bakımının ardından yürür hale getirileceği ve ardından müzede sergileneceği öğrenildi.

adnan-menderesin-makam-araci-aydin-valiligine-teslim-edildi-120208-5c6120e44a1810cd0d1be1662669bc63.jpg

adnan-menderesin-makam-araci-aydin-valiligine-teslim-edildi-120208-6af22f0f7dac11d8fc677cde8b300e80.jpg

adnan-menderesin-makam-araci-aydin-valiligine-teslim-edildi-120208-621f0fd92aa10488421a4c0b118f6180.jpg

adnan-menderesin-makam-araci-aydin-valiligine-teslim-edildi-120208-f05d59462399d6af30750b742066def5.jpg

 

DETAY ALTI
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Nazilli Belediyespor'da formalar hazırÖnceki Haber

Nazilli Belediyespor'da formalar hazır

Özcan sözünü tuttuSonraki Haber

Özcan sözünü tuttu

Yorum Yazın

Aydın'daki intihar olayları meclise taşındı
Nazilli'de kaçakçılara büyük darbe!
Mehmetçiğe paramotordan asker selamı yolladı
Uşak'ta yangın 4 can aldı
Aydın'da Barış Pınarı Harekatı operasyonu: 4 gözaltı
Aydınlı genç intihar etti
Şehit nişanlısını gelinlikle uğurladı
Nazilli’de Afyonlular'dan şehitlere vefa
HABER SAYFA ALTI

Başka haber bulunmuyor!