Aydın'da Jeotermal Mafyası (2)

Selam olsun, Yeni Haber'in değerli takipçilerine..

Selam olsun, Aydın'ın ve Egenin efe yürekli yiğit kadınlarına ve erkeklerine..

Selam olsun, şerefinden ödün vermeyen iş dünyasına..

Lanet olsun, milletin emanet verdiği koltuklarda adını yolsuzluk ve rüşvete karıştıran siyasetçilere, bürokratlara, milletvekillerine..

Kelimeleri uzun tutup mübarek rahmet ayında cep telefonu ekranına uzun süre bakmanızı istemediğim için her konuyu özetleyip size yazabildiğim ölçüde aktarmak istiyorum.

Geçtiğimiz günlerde " Aydın'da büyük mafya varmış" başlıklı bir köşe yazısı kaleme almıştım.

Birçok takipçimizden, şerefli siyasetçilerden ve onur iş dünyasından çok olumlu tepkiler aldım. Tabi kuyuya büyük bir taş attığımız için bilgi kaynaklarımız da çoğaldı..

Bazı konuları anlayışla düşünürek bizlere hak vermenizi istiyorum. Büyük organizasyonlarda, dev paraların döndüğü rant sektörlerinde, örümcek ağı gibi kurulan rüşvet çarklarında gazetecilerden somut belge beklemek biraz saflık olur. Düşünsenize; milyon dolarların döndüğü rant sektöründe, aranıza aldığınız veya susması için illegal verdiğiniz rüşveti açıktan aktarır mısınız? Bu legal işin illegal boyutunda, bazı siyasetçiler, bazı bürokratlar, iş adamları, belediye başkanları, perde arkasından koruma hizmeti veren mafya grupları, bazı bilgileri ele geçirdikten sonra sümenaltından para alan bazı gazeteciler vs. vs. mevcut. Bu kadar karmaşık ilişkilerin bilgisini biz ancak, bu ağın bilgisine sahip bir kaynaktan öğrebiliriz. Tabiki rüşvet çarkını belgelemeyi bırakın, iddia etmek için bile yarım kilogram yürek yemeniz gerekir. Bu kadar ensesi kalın adamı susturan bu yapı, bizim de sesimizi kısmak için ellerinden geleni yapacaktır. Tabi biz de gözümüzle görsek dahi hukuki sorumluluğu olmaması için bazı konuları iddia etmek zorundayız.

Bilgi kaynaklarımız, bu Jeotermal şirketlerinden ziyade deşifre edeceğimiz siyasetçilerin bu yazılardan korktuğunu aktardı. Tabi borç batağında yüzen Aydınlılar, birilerinin milyonların içerisinde yüzdüğünü duyarsa, bu koca yürekli efeler illaki birgün hesap soracaktır. Çeşitli şehirlerden gelip, Aydın'ın yer altında yatan zenginliğinin sefasını çeken JES şirketleri, burada işlerini yürütmek için rüşvet ağı oluşturmuş. Yıllardır Aydın'da bir faydası olmayan bu şirketler, çok önemli noktalarda bulunan kilit isimler sayesinde milyar dolarların üstünde yatmış...

Tabi bu kadar sağlam parayı, sadece patronlara ve onların ferrari binen sıpalarına bırakırlar mı?

Siyaset, mafya, bürokratlar vs herkes pastanın bir ucundan tutmuş. Daha doğrusu tutturmuşlar. Ulan bunca senedir, herkese tut demişler ama bu gariban halka hiç siz de şunu tutun diyen olmamış. Gariban Aydınlı marjinal damgası yememek için, devlete isyancı görünmemek için bu talana sesini çıkarmamış. Aydınlılar çürük yumurta kokusunu çekmiş, birileri dolar kokusunu. Vay anasını be!

Ana demişken, devlet kurumlarının koltuğunu işgal eden bürokratları arkalarına alan bu şirketler, Kızılcaköy gibi birçok eylem yapılan yerde şalvarıyla kendi toprağını savunan ve yaşam alanlarının yakınına santral kurulmasına karşı çıkan yiğit anadolu kadınlarını joplattı. Yetmedi, biber gazı sıktırdı. Aydın erkeklerinin yüreği sızlamadı mı! Bu milletin askeri olan Jandarma, onları var eden doğuran şerefli türk kadınlarına aldıkları emir üzerine jop vurmak zorunda kaldı.

Yemin ederim benim içim parçalandı o günlerde! En sert şekilde eleştirdim emri veren Vali yardımcısını ama biz gazetecilerin elinden de pek birşey gelmiyor. İki kelime gerçekleri hakkıyla yazsak, halkı kin ve öfkeye sevk etmek suçundan hakkımıza dava açılıyor. Basın suçlarına bakan savcılar, basın hukukunu çiğnedikleri için bu tür üstten gelen talimatlarda arada kaynayan biz oluyoruz. Hukuk yoluyla susturulan biz oluyoruz.

He gerçi, bu yazılardan ötürü öyle bir dava açılırsa şahsıma; davayı açan da JES mafyasıdır, talimatı verdiren de bu rant çetesidir. Şimdiden bilin istedim.

BÜLBÜL EYLEMDE DİRENİYOR, BAŞKANLARI PARA MI SAYIYOR!

Geçtiğimiz günlerde Nazilli'de açılan bir jeotermal kuyusunun önünde basın açıklaması yapan CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, JES talanına isyan bayrağını kaldırdı. Öyle açıklama yaptı ki, vallahi orda olsaydınız kahraman ilan ederdiniz. Ama Germencik Belediye Başkanı Fuat Öndeş sorusu sorulunca morali bozdu. Ben kendisine CHP'li Fuat Öndeş'in seçimden hemen sonra ruhsatsız JES santrallerine çalışma ruhsatı verdiği sordum. Tabi vekil bey bu soruyu topu bakanlığa atarak geçiştirdi.

Kaynaklarımızın iddiasına göre, 31 Mart seçimlerinden sonra JES mafyasıyla temas kuran CHP'li Öndeş, 3 milyon rüşvet aldı. Sonra da bir jeotermal destekçisi oldu ki sormayın. Eee ben aziz halkıma soruyorum, eylemde direniş yapan milletvekilinin partilisi olan belediye başkanı bu şirketlere ruhsat verirken, bu milletvekili hangi yüzle iktidarı suçluyor. (İktidar partisinin Aydın JES ayakçılarını da ilerleyen yazılarda bahsedeceğim, hiç merak etmeyin.) Bir milletvekili bip kadar ilçenin üzüm kadar başkanına hesap soramazken, hangi siyasi hedef gözetip JES'i protesto ediyor. Germencik Belediye Başkanı ve bazı CHP'lileri benim bildiğim kadar sayın İl Başkanı Ali Çankır da biliyor. Eyyy Ali Başkan, Öndeş'i arayıp sen bu JES'çilere biz muhalifken sen nasıl kutu kutu pense oynuyorsun dedin mi?

Eyy Sayın Süleyman Bülbül, sen JES eyleminde konuştuğun gibi kendi başkanına da bülbül gibi konuştun mu? Sen JES eylemlerinde direniş yaparken, senin başkanın resimleri Jeotermal Derneklerinin Başkanları tarafından Twitter'da paylaşılıyor. Hem de gayet dik duruşlu, milyonluk poz vermiş şekilde. Senin başkanın esnafa destek paketi diye ilçesindeki bazı işletmelere, şahıslara para dağıttı. Siz hiç sordunuz mu borç içinde yüzen belediye başkanısın, sen bu paraları nerden buldun diye?

 Dağıtılan değil de o paranın geri kalan kısmı nerede diye sordunuz mu? Eyy sayın Kemal Kılıçdaroğlu, basın danışmanın bu yazıyı önüne getirirse sayın genel başkan, kesinlikle içtenlikle oku. Sen haram lokma yemeyen bir türk siyasetçisin, bu işlerin hesabını sor..

Şu Fuat Öndeş'e taktım, diğer belediye başkanlarına geçemedim bir türlü. Yazacak o kadar konu, detay var ki hangisini yazsak suikasta uğrarız diye düşünüyoruz hergün.

ESKİ BAKAN, MİLLETVEKİLLERİ HÜKÜMET AYAĞINDA

Tabi bu santralleri kurduran CHP'liler değil. Ama parayla susturulan bazı CHP'liler de yok değil. Hükümet kanadında geçmişten beri Çevre Şehircilik Bakanlığı'ndan JES izinlerinin alınması için araya giren üst düzey siyasetçiler ve onların sırlarını bilen kilit adamlar var. Devlet kurumlarını, işin enerji ve yatırım noktasında her türlü izin ve raporu çıkarmaları noktasında Ankara'dan baskı kuran siyasetçiler var. Tabi şirket sahiplerinin de çok üst düzey bağlantıları var.

Aydın'da JES pastasının iktidar tarafını temsilen eski bir bakan olduğu iddia ediliyor. Onun altındaki hiyerarşide ise şuan bizim öğrendiğimiz 1 milletvekili bulunuyor. Şirketler sıkıntı yaşadığında hukuken gerekli izinleri aldırmak için arada gezen kilit adamları var bir de. Tabi daha farklı iddialar da var ama ne yalan söyleyeyim onları teyitlemek şimdilik imkansız. 

JES çarkının tekerine birşey olursa diye bu oluşumun bir de koruma hizmeti olduğu da iddialar arasında. Özellikle ülke çapında ağırlığı olan eski bir MHP milletvekili, geçmişte kurduğu ilişkileri kullanarak büyükşehirlerde illegal işler yapan bazı klikleri vurucu güç olarak kullanıyor. Bu sayede, eğer bu şirketlerin temsilcilerine, ortaklarına ve gizli hissedarlarına olumsuz bir saldırı olursa, bu gruplar hukuksuz bir şekilde tehditleri ortadan kaldırıyor. Tabi bu gruplardan MHP Genel Merkezi'nin haberi olduğunu düşünmüyorum. Zaten görünürde bu ekipler tasfiye olmuş.. Artık bizi de ortadan kaldıracak güçleri varsa, Aydın halkı bizim intikamımızı alır diye düşünüyorum.

Germencik'in eski Başkanı olan MHP'li Ümmet Akın'ın da bu oluşum içerisinde yer aldığı, önceki yerel seçimlerden 2 yıl önce kaynağı bilinmeyen bir para ile büyükşehir aday adaylığı çalışmasını yaptığını ise cümle alem iddia ediyor.

Hatta bu tür ilişkilerinden ve rüşvet iddialarından ötürü Sayın Devlet Bahçeli'ye son anda bilgi verildiği ve hemen onu büyükşehir adaylığından geri çektirdiği öne sürülen bilgiler arasında.

Daha fazla uzatmamak adına burada yazıma son veriyorum. Ölmez sağ kalırsak, JES sermayesi-siyaset ilişkisi, JES- medya ilişkisi, JES-mafya ilişkisi gibi konuları teyitlenmiş iddiaları toparlayıp yazmaya devam edeceğiz. Daha iyi partili bazı isimlerin kuyu başına istedikleri rüşvet payı, CHP milletvekillerinin neden sustuğu, işin bürokrasi tarafları falan var. Tabi yazı dizisi bittikten sonra cevap hakkı kullanmak isteyen şirketler veya isimler olabilir.

Böyle bir talep olursa gazetecilik ilkesi gereği, bu köşeden onları da sizlerle paylaşabilecek mesleki olgunlukta olduğumuzu belirtmek isterim. 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Veysel Karahan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Yeni Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Yeni Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Aydın Yeni Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Aydın Yeni Haber değil haberi geçen ajanstır.