Reklamı Geç
Onemsoft Bilişim
SOL SABİT
SAĞ SABİT
MASUM UYGUN

MASUM UYGUN

Mail: [email protected]

2. El Araç Alacak Olanlar Dikkat !

İkinci el araç alırken insanlar ne aldıklarını bilmek istiyorlar. Değerinden fazla bedel ödememek için de aldıkların araçtan emin olmak istiyorlar. Burada da devreye Oto Ekspertiz giriyor.

Ekspertiz kelimesi, Fransızca kökenli ‘EXPERT’ kelimesinden türetilmiştir. Bu kelime Türkçe’ye eksper şeklinde çevrilerek günlük kullanıma dahil edilmiştir. Eksper, belirli bir konuda teknik bilgisi olan kişi anlamına gelmektedir. Oto Ekspertiz ise ustaların teknik cihaz ve ekipmanlarla otomobilleri detaylı bir biçimde inceleyerek araçlar hakkında görüş bildirmesi anlamına gelmektedir. Bu görüş bildirmek fikir olarak değil yazılı rapor şeklindedir. Hiçbir oto ekspertizin ‘bu araç alınır’ veya ‘bu araç alınmaz’ gibi fikir beyan etme hakkı yoktur. Araç oto ekspertiz yapan firmaya teslim edilir. 20-40 dakika arası araç incelenir ve aracı almak isteyen kişiye raporların sunumu yapılır.

İkinci el otomobil fiyatları sıfır otomobillere göre daha düşük olduğundan 2.el araba almak cazip bir fırsattır. Ancak daha önce başkası tarafından kullanılan bir otomobil ile ilgili şüpheler de her zaman kafa karıştırır. ‘’Alacağınız ikinci el otomobilin motoru ne durumda, daha önce kaza yaptı mı, geçirdiği kazalar sonucu kullanımını ya da konforunu etkileyecek arızalar oluştu mu ?’’ gibi sorular kafanızı kurcalayacaktır. Her ne kadar ikinci el araba satın alırken gözle kontrol etseniz ya da teorik olarak dikkat etmeniz gerekenleri bilseniz de bazı teknik hasarları fark edemeyebilirsiniz. Almak istediğiniz araç dıştan temiz görünse de bazı bölümleri aşırı yıpranmış veya bir kazada parçaları değiştirilmiş olabilmektedir. Bu durumda ise otomobilin fiyatının düşmesi gerekir.

 Bu neden ikinci el alırken oto ekspertiz raporu çok önemlidir.

Temelde ekspertiz raporu oldukça geniş bir kavramdır. Çünkü emlak, kredi ve sigortacılık konularına kadar pek çok alanda kullanılır. Otomotiv dünyasında ise ikinci el arabalar için söz konusu olan bir rapordur. Bir nevi otomobilin sağlık muayenesi sonucudur. Ekspertiz raporu alıcıya güven vermelidir.

Her ne kadar kaza kaydı olmayan pek çok araç ile karşılaşacak olsanız da dışarıda onarılmış olma ihtimalini göz önünde bulundurarak alacağınız aracı mutlaka bir oto ekspertiz firmasına götürmelisiniz. Burada benim size tavsiyem Kurumsal Firmalar ile Çalışan Oto Eksperizler !

Yalnız ikinci el araç alırken mi oto ekspertize gitmeliyiz ?

  • Tabi ki hayır !

Büyük bir otomobil firmasından 0 km bir araç almaya giden kişiyi düşünelim. (Bu talihsiz kişi de genelde ben olurum) Aracımız 2018 model, sıfır km ve gıcır gıcır. Fakat bu aracın bayiye ulaşma hikayesi hakkında bir bilgimiz var mı ? Yine hayır..

Bazı otomobillerin ihracat yapılırken taşıma işlemi esnasında başlarına görünmez kazalar gelebiliyor. Gemide kaza sonucu yan yatan sıfır km otomobilin sağ iki kapısının fabrikasyon bir şekilde değiştiğini farzedelim. Ve bu bilginin de satış mağazasına ulaştırılmadığını..

Ben bu aracı aldım. Bir sene kullanıp 2019’da ikinci el olarak satışa sundum. Ve ilan başlığına da şöyle dedim ‘’ 2018 model değişensiz-boyasız-hatasız-sahibinden ‘’

Tehlikenin farkında mısınız ?

Facebook Yorum

Yorum Yazın