Acil vakalar dışında hasta kabulü olmayacak

Nazilli Devlet Hastanesi’nde acil servis ve yoğun bakımlar hariç tüm birimlerde görev yapan personel, iş bırakma eyleminde bulundu.

Yurt genelinde sağlık çalışanlarının başlattığı iş bırakma eylemi Nazilli Devlet Hastanesi’nde de gerçekleşti.

Hastanede acil servis ve yoğun bakımlar hariç tüm birimlerde görevli personel iş bırakma eyleminde bulundu. Hastanede acil vakalar dışında gün boyu hasta kabulü olmayacak.

Aydın Aile Hekimleri Derdeği, Aydın Tabip Odası, Birlik ve Dayanışma Sendikası Aydın Şubesi, Genel Sağlık İş Sendikası Aydın Şubesi, Sağlık ve Sosyal Emekçiler Sendikası Aydın Şubesi hastane bahçesinde basın açıklaması yaptı. Basın açılamasına Belediye Meclis Üyesi Tuncay Ayas, Atatürkçü Düşünce Derneği ve bazı STK’lar da katıldı.

“Artık bu şartlarda çalışamıyoruz”

İktidarın uyguladığı sağlık politikalarının toplum sağlığı için artık önemli bir risk oluşturduğunu savunan Dahiliye Uzmanı Sibel Yeniocak, “Bu durum sağlık hizmetlerinin kaliteli ve nitelikli verilmesini zorlaştırmıştır. Koronavirüs salgını mevcut sağlık sisteminin aksaklıklarını ve eksikliklerini daha çok görünür hale getirmiş ve sağlık emekçilerinin verdiği hizmetin ne kadar önemli olduğunu ortaya koymuştur. Sağlık emekçileri salgın döneminde canla başla çalışırken aynı zamanda işsizlikle, işten atılmalarla, yoksullukla karşı karşıya bırakılmıştır. Sağlık emekçileri ‘Artık bu şartlarda çalışamıyoruz’ diyerek istifa ederken, emekli olurken; genç hekimlerimiz başta olmak üzere sağlık emekçileri yurtdışına göç ederken tüm bu sorunları konuşmak, çözüm önerilerimizi iletmek için sağlık bakanına görüşme taleplerimizi defalarca ilettik. Sağlık bakanının, hekimlerin, sağlık emekçilerinin çalışma koşullarını, sağlık ve yaşam sorunlarını, toplum sağlığını, sağlık emek meslek örgütleriyle konuşmasından daha doğal ne olabilir? Bu görüşme taleplerini karşılamak sağlık bakanının bizlere ve topluma karşı sorumluluğu değil midir? Artık yaşamımıza bile mâl olan bunca sorunumuzu duymazdan, görmezden gelen iktidar, aslında her şeyi görmektedir ve bilmektedir. Bunun en son örneği de hekimlerin, sağlık emekçilerinin artık yoksulluk sınırının çok altına düşmüş; açlık sınırına kadar gerilemiş gelirleri ve özlük hakları ile ilgili düzenleme yapacağı iddiasıyla getirdikleri ucube yasa tasarısıdır” dedi.

“Bu yasa hekimlerin gelirlerinde bir iyileştirme sağlamayacak”

Yasa tasarısının yeterli olmadığı görüşünde bulunan Yeniocak, söz konusu teklifin tüm sağlık çalışanlarını kapsamadığını belirterek, “Ne zaman tekrar meclise getirileceği, varsa eksiklerinin yasa tasarısına eklenerek neden tamamlanmadığı gibi sorular havada bırakılarak usule aykırı bir şekilde geri çekilmiştir. Bu yasa ne çalışan hekimlerin ne de emekli hekimlerin gelirlerinde bir iyileştirme sağlamayacaktır. İktidara ve Sağlık Bakanlığı’na çeşitli açıklama, eylem ve yürüyüşlerle anlatmaya çalıştık, yine söylüyoruz. Salgın döneminde yaşamımızı da ortaya koyup verdiğimiz emeğin, böyle daha fazla değersizleştirilmesine izin vermeyeceğiz. Toplum sağlık hakkı; emeğimiz ve geleceğimiz için artık görev zamanıdır” diye konuştu.

Taleplerini ilettiler

Öte yandan eylemciler, emekliliğe yansıyan temel ücret, 3600-7.200 kademeli ek gösterge ve pandemide çalışılan her yıl için 120 gün yıpranma payı ve geçmişe dönük, her sağlık çalışanı için yıllık 90 gün yıpranma payı, TCK’dan sağlık hizmeti sunanlara karşı işlenen bazı suçlara ilişkin özel düzenlemeler içeren Sağlıkta Şiddet Yasası’nın geliştirilmesi, performans sisteminin kaldırılmasını, döner sermaye uygulamasına son verilmesini, meslek hastalıkları yasası, 5 dakika muayene uygulamasının kaldırılması ile KHK ve güvenlik soruşturmaları ile görevden uzaklaştırılan sağlık çalışanlarının işlerine başlatılması talebinde bulundular.

15 Ara 2021 - 13:53 Aydin/ Nazilli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Yeni Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Yeni Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Aydın Yeni Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Aydın Yeni Haber değil haberi geçen ajanstır.