KOSGEB 300 bin TL’ye kadar hibe verecek!

Girişimcilere iyi haber KOSGEB'ten geldi. Yeni iş kurmak isteyenlere destek ve hibe yardımlarına devam ediyor. Son açıklanan duyuruya göre şartları sağlayan projelere KOSGEB 300 bin TL’ye kadar hibe verecek.

Yeni iş kuracak olanlar, mevcut işini büyütecek/geliştirecek olanlar ve İhracat destekleri almak isteyenler en hızlı ve güvenli yol KOSGEB’i tercih ediyor. Bir çok girişimcinin hayalini gerçekleşmesini sağlayan destekler ve hibelere bir yenisi daha eklendi ve KOSGEB 300 bin TL’ye kadar hibe açıklamasında bulundu
KOBİ danışmanı Lütfi Özkal’ın derlediği yeni teşvikler şu şekilde: Pandemi sürecinde işletmelerin en çok ilgi duydukları konu destekler ve hibeler olmuştur. Pandemi özelinde açıklanan destek ve hibelerin yanısıra sürekli var olan fakat birçok firma tarafından ilgisizlikten ya da bilgisizlikten dolayı kullanılmayan destekler de mevcut. Bu destekleri kendi içinde bölümleyecek olursak;
a- Yeni iş kuracak olanlara destekler,
b- Mevcut işini büyütecek/geliştirecek olanlara destekler,
c- İhracat destekleri olarak ayırabiliriz.
a) Yeni İş Kurmak İsteyenlere Sağlana Destekler:
KOSGEB Destekleri:
Yeni iş kurmak isteyenlerin aklına ilk gelen kurum KOSGEB’dir. Bu çıkarsınım doğrudur da. Yıllardır Yeni Girişimci Desteği kapsamında girişimcilere 50.000 TL’ye kadar hibe destek sağlayan kurum, 2019 yılından itibaren bu desteği yapılandırmış ve üst limiti 300.000 TL’ye kadar çıkarmıştır. Bu ifade bir çok girişimciyi yanıltsa da destek şu şekilde sağlanmaktadır.
1- Geleneksel Girişimci Desteği: Kuruluş aşamasında şahıs işletmelere 5.000, tüzel kişiliğe haiz işletmelere 10.000 TL ve 1. Yılın sononda ve ikinci yılın sonunda çalıştırılan personel sayısına (ödenen SGK prim gün sayısına) göre en fazla 25.000’er TL olmak üzere toplam 50.000 TL hibe destek sağlanmaktadır.
2- İleri girişimci desteği: Yukarıdaki desteğe ilave alınacak olan makine/ekipman için düşük teknoloji işletmelere 100.000, orta teknoloji işletmelere 200.000, yüksek teknoloji işletmelere 300.000 TL hibe sağlanmaktadır. İşletmelerin imalatçı olup olmadığı ya da hangi teknolojide faaliyet gösterdiği KOSGEB tarafından yayınlanan tabloda gösterilmektedir.
3- Bu desteğe ilave olarak girişimcilere finansman desteği adı altında kullanacakları 50.000 TL kredi için 12 puana kadar faiz indirimi sağlanmaktadır.
İŞKUR Destekleri:
Engelli ve hükümlü vatandaşlarımızın iş bulmasının zorluğu da göz önünde bulundurularak düzenlenmiş ve son derece faydalı bir programdır. Engelli ya da hükümlülere 65.000 TL’ye kadar proje kabulü karşılığı hibe destek sağlanmaktadır.
TÜBİTAK Destekleri:
Eskiden “Fikir sizden 100 bin bizden” şeklinde tanıtılan, günümüzde BİGG projeleri olarak bilinen daha çok üniversite mezunu ve teknoloji odaklı girişimleri desteklemeyi amaçlayan bir yapıdır. Eğitim, proje hazırlama vb. birkaç aşamadan geçirilen girişimci adayları, iş fikirlerini geliştirmek için 200.000 TL’ye kadar sermaye desteğine kavuşabiliyorlar.
b) Mevcut İşini Büyütmek İsteyenlere Sağlanan Destekler:
Bu destekler kapsamı çok geniş olmakla birlikte özet olarak şu şekilde sıralanabilir.
• Yanınızda çalıştıracağınız personelin SGK primlerinin tamamından ya da bir kısmından belirli bir süre muaf olabilirsiniz. (SGK Prim Desteği)
• Yeni istihdam edeceğiniz personelinizin 6 aya kadar maaş, 2 seneye kadar SGK prim desteğinden faydalanabilirsiniz. (İŞKUR İstihdam Desteği)
• Yanınızda çalıştıracağınız en az iki yıl ve üzeri yükseköğrenim gören personellerinizin 2 yıl boyunca maaşının 50 bin TL’ye kadar olan kısmını hibe alabilirsiniz. (KOSGEB)
• Yurtiçi/yurt dışı fuar desteği, test/analiz desteği, belgelendirme desteği gibi farklı konularda işletme geliştirme destek programından faydalanabilirsiniz. (KOSGEB)
• Sürekli olmamakla birlikte kalkınma ajanslarının açtığı KOBİ desteklerinden faydalanabilir, bu kapsamda makine/ekipman ve hizmet alımı (eğitim, danışmanlık vb.) gerçekleştirebilirsiniz. (Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı/Kalkınma Ajansları)
• Düşük faizli esnaf kefalet kooperatifi kredisi ile 200.000 TL’ye kadar işletme sermayesi edinebilirsiniz, 500.000 TL’ye kadar iş yeri edindirme kredisi kullanabilirsiniz.

c) Yurtdışı Pazar Destekleri
İhracat yapmak isteyen firmalar için temel olarak iki çeşit destek bulunmaktadır. Ekonomi Bakanlığı desteği ve KOSGEB Yurtdışı Pazar desteği
1- Ekonomi Bakanlığı Teşvik Sistemi:
Bu sistemde işletmelerin yurtdışı pazara girişlerde ihtiyaç duyacakları temel unsurlar %70’e kadar desteklenmektedir. 2011/1 sayılı tebliğ kapsamında yer alan bu sistem içerisinde;
• Pazara giriş için ihtiyaç duyulan belgelerin temini aşamasında,
• Yurtdışı fuar katılımlarında,Yurt dışı Pazar araştırmalarında,
• Yurtdışı reklam harcamaları kapsamında hibe destekler sağlanmaktadır.
Kapsamı geniş olan bu destekten birkaç kalem örneklendirmek gerekirse 120.000$’a kadar yurt dışında tutacağınız mağazanızın kirasının %70’i, 7.500 $’a kadar senede 10 defa yapacağınız yurt dışı ulaşım ve konaklama giderleriniz, belge başına 25.000 $’a kadar belgelendirme giderleriniz gibi çok çeşitli giderleriniz yüksek miktar ve oranlarda desteklenmektedir.
2- KOSGEB Yurt Dışı Pazar Desteği
Proje bazlı bir destek olup projenizin kurul tarafından uygun bulunması halinde personel, donanım, yazılım, yurtdışı seyahat vb. alt başlıklarda bir kısmı hibe ve bir kısmı da kredi şeklinde 300.000 TL’ye kadar destek sağlanmaktadır.

12 May 2021 - 13:28 Aydin/ Efeler (Merkez)- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Yeni Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Yeni Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Aydın Yeni Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Aydın Yeni Haber değil haberi geçen ajanstır.