NAZİLLİ'DE USULSÜZLÜK VE YOLSUZLUK İDDİALARI YALAN ÇIKTI

Nazilli Belediyesi tarafından yapılan taş ihalesi hakkında ortaya atılan yolsuzluk ve usulsüzlük iddiaları yalan çıktı. Başkan Özcan, yaptığı açıklamada olayın tüm detaylarını kamuoyuna duyurdu.

MEHMET ALİ CİNTOSUN- Nazilli gündemini iki aydır meşgul eden taş ihalesiyle ilgili son dakika gelişmesi yaşandı. Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, ihaleye ilişkin tüm gerçekleri kamuoyuyla paylaştı. Evrak eksikliği nedeniyle ihaleye giremeyen firmanın ve birtakım medya kuruluşları tarafından yürütülen yolsuzluk iddiaları ve algı operasyonları bu açıklamayla tam anlamıyla boşa çıkmış oldu.

Kamu İhale Kurumu (KİK) tarafından yapılan incelemede, ihalenin yapılış şekli ve yöntemi ile ilgili bir sıkıntının saptanmadığı gözlemlendi. Belediyenin 1 milyon 200 bin lira zarara uğratıldığını iddia eden firmanın evrak eksikliği nedeniyle ihaleye giremediği ve hiç hükmünde olan teklifinin değerlendirilemeyen teklif niteliğinde olduğu anlaşıldı.

Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, kamuoyunu aydınlatma ve bilgilendirme amaçlı açıklama yaptıklarını duyurdu.

Başkan Özcan açıklamasında şunları söyledi; "Söz konusu taş ihalemiz 09.02.2021 tarihinde saat 11:00’da yapılmış ve üç firmanın katılımcı olduğu görülmüştür. Kurumumuz ve standart şartname dokümanları arasında istenilen yeterlilik belgelerinden bazı belgelerin eksik olduğu gerekçesiyle, katılan firmalardan Behlüli-Sinada Yapı ortaklığı evrak eksikliği sebebiyle komisyonca ihale dışı bırakılmış ve dolayısıyla teklif hiç hükmüne dönüşmüştür. Hiç hükmünde olan teklif değerlendirilemeyen teklif niteliğindedir.

Behlüli-Sinada Yapı ortaklığı ihaleden elenmelerine dair Kamu İhale Kurumu’na herhangi bir itirazda bulunmamıştır.

Kamu İhale Kurumunun 17/03/2021 tarihinde, 2021/011 toplantı numaralı kurul kararı ile yaptığı incelemede ”Başvuru sahibinin kesinleşen ihale kararına yönelik olarak 19/02/2021 tarihinde şikayet başvurusunda bulunduğu, idarece 22.02.2021 tarihinde alınan ve aynı tarihte başvuru sahibine elden tebliğ edilen karar üzerine 03.03.2021 tarihinde itirazen şikayet başvurusunda bulunduğu, şikayet ve itirazen şikayet başvurularında teklifinin değerlendirme dışı bırakılmasına yönelik iddiasının ise bulunmadığı tespit edilmiştir.

Kamu İhale Kurumu; ihaleye giren Topçuoğlu ve Dört-el şirketinin bankadan aldıkları geçici teminat mektuplarının bir önceki mevzuata göre hazırlandığı için ihalenin düzeltici işlemle, firmaların tekliflerinin geçersiz sayılıp, ihalenin kalan yerinden tekrardan yapılmasını belediyemize önermiştir.
Belediye ihale komisyonumuz , eksik evraklara ilişkin önermeyi dikkate alarak ihalede geçerli teklif kalmadığı için söz konusu ihaleyi iptal etmiştir.

Netice itibariyle KİK’de verilen karar; ihalenin yapılış şekli, fiyatı ve usulsüzlük yönüyle değil, tamamen teknik bir konu olan evraktaki basit bir ibare eksikliğinden iptali ile ilgili bir önermedir.
Kamu İhale Kurumu aldığı kararla, İhalenin yapılış şekli ve yöntemi ile alakalı Kamu İhale Kurumumuzdan belediyemize bir önerme, uyarı ve değerlendirme gelmemiştir.

Kamuoyunda algı yaratılan ihale bedeli, usulsüzlük iddiaları ve yolsuzluk gibi ithamlar tamamen asılsızdır, hizmetlerimizi durdurma ve yavaşlatma maksatlıdır.

Kamuoyunda ihale komisyonunca yasal olarak değerlendirilmesi, dikkate alınması mümkün ve belediyemiz yararına daha uygun bir teklif varmış gibi öne sürülen iddialar gerçeklikten uzaktır.
Hukuki olarak yok hükmünde olan bir teklifin değerlendirme dışı olacağı muhakkakken, bu konuda KİK kararı dahil hiçbir mercide bir tereddüt söz konusu değilken sanki belediyenin zarara uğratıldığı bir durum varmış gibi yürütülen algı operasyonları kabule şayan olmayan iftiradan ibarettir.

Bugüne kadar belediyemiz tarafından yapılan tüm çalışmalar tamamen kurum ve kamu lehinedir.
Bekleyen hizmetlerimizi gerçekleştirmek adına kurumumuzun tüm icraatlarında, siyasete, kişiye ve şahsi menfaate dayalı hiçbir harekette bulunulmayacağını siz kıymetli hemşehrilerime bildirir, şeffaf ve saydam belediyeciliğin kurallarını tesis etmeye devam edeceğimize söz veririm."

09 Nis 2021 - 20:22 Aydin/ Nazilli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Yeni Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Yeni Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Aydın Yeni Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Aydın Yeni Haber değil haberi geçen ajanstır.