Karacasu'da JES çok büyük bir hayal...

Son günlerde gündemden düşmeyen Karacasu'da JES kurulacağı söylentileri üzerine Belediye Başkanı Zeki İnal toplantı düzenledi. Toplantıda Jeoloji Mühendisi Murat Güvendi önemli açıklamalarda bulundu.

Büyütmek için resme tıklayın

HABER MERKEZİ- Karacasu'da son dönemde gündeme gelen Jeotermal Santral ve Kuyu araştırmaları ÇED raporu tepkileri hususunda, Karacasu Belediye Başkanı Zeki İnal başkanlığında bir toplantı düzenlendi. Toplantıya Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanı Murat Uysal, AK Parti İlçe Başkanı Fuat Meriç, İyi Parti İlçe Başkanı Prof. Dr. Ali Küpelioğlu, Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Cengiz Çumralı ve Jeoloji Mühendisi Murat Güvendi katıldı.

"KARACASU'YA ZARAR VERECEK JES'E KARŞIYIM"
Karacasu’ya, Afrodisias’a, Tarıma zarar verecek Jeotermal, Termik veya termal her ne olursa olsun ben de hepsine karşıyım diyen Başkan İnal, "Ama biz jeotermale karşıyız diyerek piyasaya çıkmamız gerektiğine inanıyorum. Niye diye soracak olursanız; Öncelikle bizim bunu bir araştırıp bilgi sahibi olmamız gerekiyor. Jeotermal nedir? Termik Santral nedir? Termal nedir? Zararları nelerdir? Faydaları nelerdir? Zararı var mı? Yok mu? Ne şekilde zararı var? Eğer bunlara cevap verebilirsek daha doğru kararlar vermiş oluruz. Bu yüzden ben de 15 yıldır Jeotermal Santraller üzerine çalışan Karacasulu hemşehrimiz Jeoloji Mühendisi Murat Güvendi kardeşimizi davet ettim. Bizleri bilgilendirsin eksikliklerimizi giderelim diye. Biz bilmediğimiz bir şeye hayır diyemeyiz." dedi.

Toplantıda önemli bilgilendirmelerde bulunan Jeoloji Mühendisi Murat Güvendi "Karacasu’da ÇED kararı için başvuru yapan bu arkadaşlar 3 tane arama kuyusu açmak istiyoruz demişler. ÇED ne demek; tarıma gidecek görüş alacak, eğer sit alanı varsa tabiat parkı, kültür varlıkları korumadan izin alacak. Gidip izin almadığınız bir merci yok. Çevre İl Müdürlüğünde genel değerlendirmeye tabi olacaklar. ÇED kapsamında kati kararların verilecek. Bu aşamada kurumlar gerçekten bir yanlışlık bulurlarsa ÇED’i iptal ettirirler. Çünkü burası bizim envanterimizde 1. derece sit bölgesi diyebilirler. Geyre’de 1. Derece sit alanı içerisinde. Şirketin kuyu için başvurdukları yer sit alanı içinde değil." dedi.

KARACASU'DA JES ÇOK BÜYÜK HAYAL

ÇED raporuna devalet kurumlarının izin verdiğini, belediyelerin yetkisi olmadığını belirten Güvendi "Jeotermal yenilenebilir enerji kaynağı olduğundan santral yatırımcıları için kilowatt saat başına 10,5 dolar cent devlet alım garantisi veren bir yek kanunu var. Bu kanundan faydalanacak son santral 31 Ekim 2020 tarihinde tamamıyla bitirilip enerji bakanlığı kabulü almış olmalı. Bir santral minimum 36 ay süreceği dikkate alındığında bahsi geçen şirketlerin bu teşvikten yararlanmaları ve yatırımın yapılabilirliğini sağlaması imkânsız. Bugün tarihi itibarıyla içinde bulunduğumuz ekonomik koşullar da dikkate alındığında hükümetin bu süreyi uzatmaya yönelik henüz bir açıklaması da bulunmamaktadır." dedi

Öte yandan Güvendi Karacasu’da açılan veya açılacak kuyulardan Jeotermal santral yapılma olasılığının çok düşük olduğunu sözlerine ekledi

23 Mayıs 2020 Aydin/ Karacasu- Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Yeni Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Yeni Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.