Aydın'da bir ilk

Aydın'da koronavirüs tanısı konulan hasta İmmün Plazma ve Ekstrakorporeal Sitokin Hemadsorbsiyon tedavisi ile sağlığına kavuştu

Büyütmek için resme tıklayın

Aydın'da 22.04.2020 tarihinde koronavirüs tanısı konulan 58 yaşındaki Y.A. adlı hastanın, Aydın Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği’ne yatırılarak tedavisine başlandı. İlaç tedavisine rağmen klinik durumu ağırlaşan hasta, 27.04.2020 tarihinde yoğun bakım ünitesine alındı. Burada ilaç tedavisine ek olarak Sağlık Müdürlüğü organizasyonunda, İmmün Plazma ve Ekstrakorporeal Sitokin Hemadsorbsiyon tedavileri birlikte uygulandı.


Aydın'da ilk olarak ve Türkiye'de de çok az sayıda hastanede uygulanan Ekstrakorporeal Sitokin Hemadsorbsiyon (kanda dolaşan zararlı sitokin maddelerinin seviyelerini düşürerek bağışıklık sisteminin zayıflamasını önleme ve organ yetmezliğini engelleme metodu) ve İmmün Plazma tedavilerinin birlikte uygulanması ile hastada klinik durumunda hızlı bir iyileşme gözlendi. Hasta 16.05.2020 tarihinde yoğun bakım ünitesinden servise çıkarıldı. Servis izlemlerinde de klinik düzelmesi devam eden Y.A. 21.05.2020 tarihinde iyileşerek taburcu edildi.


29 gün süren tedavi sürecinin sonunda taburcu olan hasta Y.A. “Doktor ve hemşirelerden çok memnunum. Allah hepsinden razı olsun.” diyerek mutluluğunu ifade etti.

22 Mayıs 2020 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Yeni Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Yeni Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.