Türkiye'de yeni dönem: HES Kodu nasıl alınır?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanan kontrollü sosyal hayat döneminde Türkiye'de şehirlerarası seyahatlerde HES kodu kullanılacağını söyledi. 2 faklı sistemle alınabilen kod, kullanıma açıldı.

Büyütmek için resme tıklayın

YENİ HABER- Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Sağlık Bakanlığının Covid19 salgını ile mücadele kapsamında kısa süre önce çıkardığı “Hayat Eve Sığar ( HES)” uygulamasına, “HES” kodu ekleniyor. Bakan Koca; “Kontrollü sosyal hayatın en iyi şekilde uygulanması için yeni girişimlerde bulunuyoruz” dedi.

Bilim Kurulu toplantısının ardından kameraların karşısına geçen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de alınan yeni kararlardan bahsetti. Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında kısa süre önce hayata geçirilen “Hayat Eve Sığar (HES)”  uygulamasına şehirlerarası seyahat için kullanılacak olan HES kodunun ekleneceği bildirildi. 

Kontrollü sosyal hayatın uygulanmaya başlandığı Türkiye'de bundan sonra tüm seyahatlerde HES kodu kullanılacak. Kod, Hayat Eve Sığar uygulaması veya SMS ile alınabilecek. Vatandaşların kontrollü sosyal hayatta güvenliği en üst düzeyde sağlanması amaçlanıyor.

HES KODU NASIL ALINIR?

Vatandaşlar dilerlerse telefonlarındaki Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden HES Kodu oluşturabilecek. Uygulamada kod üretimi, üretilen kodun süre ile kısıtlanması, paylaşılması, silinmesi gibi tüm yönetim vatandaşların kendi kontrolünde olacak. Vatandaşlar, Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden dilediği sayıda kod üretebilecek, hangi kodu hangi kurumla paylaştığının listesini görüntüleyebilecek, dilerse iptal edebilecek ya da yetkilerini kaldırabilecek.
İkinci bir yol olarak ise kısa mesaj devreye giriyor. Vatandaşlar, HES yazıp boşluk bırakarak sırasıyla T.C. kimlik numarası, kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresini gün sayısı olarak yazmaları ve 2023’e kısa mesaj atmaları halinde HES Kodları telefonlarına kısa mesaj olarak iletilecek. Paylaşım süresi belirtilmemesi halinde kodun süresi 1 yıl ile sınırlandırılacak. (Kısa mesaj örneği: HES 1234567890 1234 15. Bu şekilde mesaj atıldığında kod 15 gün geçerli olacak.)

21 Mayıs 2020 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Yeni Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Yeni Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.