Ege ve Akdeniz'e 8 şiddetinde deprem uyarısı

Girit Adası bölgesinde bir süredir yaşanan depremler paniğe neden oldu daha önce uzmanlar Antalya Burdur Isparta Muğla ve Aydın için 7 büyüklüğünde bir depremin olacağı uyarısını vermişti. Bir uyarıda Prof. Dr. Şükrü Ersoy'dan geldi. Ersoy, Türkiye'yi ilgilendiren bu kuşak 8'den büyük depremler oluşturabileceğini söyledi

Büyütmek için resme tıklayın

YENİ HABER- Yunanistan'ın Girit Adası'nda son günlerde sıkça depremler yaşanmaya başladı. Deprem hareketliliğinin sürdüğü bölgede ada sakinleri son olarak dün sabah saatlerinde 4.8 büyüklüğünde bir depremle güne başladı. İlk depremden sonra çok sayıda artçı sarsıntı yaşandı Girit Adası'nda geçtiğimiz hafta 6.4 büyüklüğünde şiddetli bir deprem daha yaşanmıştı. Depremlerle alakalı konuşan Prof. Dr Şükrü Ersoy, " Akdeniz'deki depremlere bakacak olursak yalnızca Girit Adası için düşünmek doğru olmaz, burada bir alan bulunmakta, bir hat için konuşmak lazım. Bu hat batıda İyonya Denizi'nde başlıyor Güneyde: Girit, Kerpe, Rodos Adası oralardan Fethiye'ye doğru derin bir çukur var bu çukur Ege ve Anadolu'ya doğru dalıyor." "Hatta Rodos Adası'nın yanındaki çukur 4 bin 500 metre Akdeniz'in en derin yeri, burası bir tesadüf değil. Bir yitim zonu olduğu için." dedi. 

8'DEN BÜYÜK DEPREM OLABİLİR

"Burayı dünyadaki bir yere benzetmek gerekirse Japonya Şili ve Endonezya deprem mekanizmasına benzetebiliriz bildiğiniz üzere Buralar dünyanın en tehlikeli yerleri Dolayısıyla Türkiye'ye ilgilendiren bu kuşak 8'den büyük depremler oluşturabilecek kapasiteye sahip"

"365 yılı depremi 8.6 büyüklüğündeki bu depremde Hitit Adası'nın batısında gerçekleşiyor ve adayı 9 metre havaya yükseliyor. Bu saydığımız bölge özellikle Girit civarı, üçlü tehlikeli ile karşı karşıya deprem tsunami ve volkanizma bunun üçünü de aynı anda üretebilir."

DEPREM EGE VE AKDENİZ'İ DE ETKİLEYECEK

"Deprem Girit adası bölgelerini daha fazla etkiler ama bizi de dolaylı yönden ciddi bir şekilde etkileyebilir. Yunan Adaları'nı en çok etkileyecek olan deprem, Ege Denizi'ne doğru kısımda Muğla, Gökova, İstanköy, İncirli gibi yerleri ve yakınlarındaki bölgeleri etkiler."

Prof. Dr. Şükrü Ersoy, depremin yakın bir zamanda olacakmış gibi düşünüp önlemler alınması konusunda da uyarıda bulundu.

19 Mayıs 2020 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Yeni Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Yeni Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.