Asgari Ücrette Bir İlk

2 Aralık 2019 günü yapılacak ilk görüşmeler öncesi bir ilk yaşanacak.

Büyütmek için resme tıklayın

2020 yılının tamamında geçerli olacak asgari ücretin belirlenmesi için görüşmeler 2 Aralık 2019 günü başlayacak. Çalışma Bakanlığı 'nın ev sahipliğinde yapılacak ilk toplantının ardından bir dizi toplantı daha yapılacak ve Aralık ayının sonunda  asgari ücret zammı açıklanacak.

İŞÇİ KESİMİNİ 3 SENDİKA TEMSİL EDECEK

Asgari ücret görüşmelerinde işçi kesimini Türk İş, DİSK ve Hak İş sendikaları temsil edecek. 

BU YIL BİR İLK

2020 yılı asgari ücret görüşmeleri öncesi flaş bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada 2020 asgari ücret için 3 sendikanın ortak bir rakam belirleyeceği ve masaya bu teklif ile gidileceği bildirildi.

Görüşmeler öncesi Hak İş ile Türk İş bir görüşme yaptı. Yapılan görüşmede asgari ücret için bilgi alış verişi yapıldı. Konu ile ilgili açıklama yapan HAK-İŞ Başkanı Mahmut Arslan, "Bu iradeyi önemsiyor ve destekliyoruz. Bu alandan başlayarak daha güçlü iş birliğini gerçekleştirmiş oluruz. Asgari ücret konusu başlı başına iş birliği yapmamız için önemli bir husus. Toplam çalışanlarımızın yüzde 45'i asgari ücretle çalışıyor. Memurların neredeyse iki katı çalışanın toplu sözleşmesini kapsıyor asgari ücret" ifadelerini kullandı.

GELİŞMİŞ ÜLKELERE GÖRE..

Arslan, asgari ücretin ülkemizde önemli bir kesimi ilgilendirdiğini ifade ederek  "Türkiye'deki asgari ücret yaşam ücreti anlamına geliyor. Asgari ücretin tespitinde bu birlikteliği son derece önemli buluyoruz. Bu gücü birleştirmenin işçilerin temsili noktasında önemli buluyorum. Ortak bir rakam üzerinde bir mutabakat sağlanırsa bunun açıklanmasını daha doğru buluyorum. Bizim amacımız sonuç almaktır. Türkiye çalışma hayatının zor bir süreçten geçtiği dönemde bu işbirliğini son derece önemli buluyorum." dedi.

ÖNCEKİ YILLARDA AYRI RAKAM BELİRLENİYORDU

Asgari ücret görüşmelerinde sendikalar , ayrı şekilde teklif hazırlıyordu. Ancak her yıl sendikaların istediği rakamın çok altında bir rakam belirleniyor. Ancak bu yıl 3 işçi sendikası ortak bir rakam belirleyecek ve masaya o teklif ile gidilecek. 

TÜRK İŞ: EN AZ 2578 TL

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada,  “Yaşam maliyeti 2 bin 578 lira. Asgari ücret teklifinde yaşam maliyetinin altında hiçbir şeyi konuşmayız”  dedi.

01 Aralık 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Yeni Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Yeni Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.