Kuşadası termal sağlık turizminin merkezi olacak

Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği Aydın koordinatörü olarak T.C Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmezi makamında ziyaret etti. Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği encümen üyeleri ile birlikte gerçekleştirilen ziyaret kapsamında Başkan Ömer Günel Kuşadasının termal turizm ve güneş enerji santrali projelerini Bakan Dönmeze sundu.

Haber albümü için resme tıklayın

 Başkan Ömer GünelJKBBnin geçtiğimiz haftalarda düzenlenen 2019 yılı ilk meclis toplantısında daimi encümen üyeliğine seçilerek Aydın ili ve  ilçelerinin koordinatörlüğü görevini üstlenmişti.

Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği yeni döneminin ilk resmi ziyaretini Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına yaptı.

Jeotermal kaynağa sahip üye belediyeleri bir araya getirerek dayanışmayı ve koordinasyonu artırmak ve jeotermal enerjinin farklı alanlarda kullanımını yaygınlaştırmak hedefiyle faaliyet yürüten JKBBninönemini vurgulayan Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel Ülkemizin doğal kaynak zenginliği gelecek yıllarda dünya çapında daha çok önem kazanacaktır. dedi.

Başkan Ömer Günel bakanlık ziyareti ilgili olarak şu bilgileri verdi. JKBBnin2019 yılı ilk encümen toplantısını Ankarada yapmıştık. Dün ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Fatih Dönmezi makamında ziyaret ettik. Aydın ilinin jeotermal enerji açısından zengin bir potansiyele sahip olduğunu özellikle Kuşadasının termal turizm konusunda zengin mineral yapısı ve uygun kuyu suyu sıcaklığı ile ön plana çıktığını bakanımızın bilgisine sunduk. Mevcudumuz da Davutlar Güzelçamlı bölgemizde 3 adet kuyumuz var. Bu kuyulardan  45- 50 derece sıcaklıkta zengin mineralli yeraltı suyumuz var. Ancak yapılan fizibilite çalışmalarında yeni kaynaklar tespit etti. Termal turizm için Kuşadasının sahip olduğu potansiyelini değerlendireceğimiz projelerimizi Sayın Bakanımız Fatih Dönmez ile paylaştık. Sadece termal turizmde kullanılmak üzere yeni kuyuların açılması için bakanlığımıza başvuruda bulunacağız. Bölgenin jeotermal potansiyelini doğru kullanmamız halinde ülkemizin yeni bir termal sağlık turizm merkezine kavuşacağı hususunda sayın bakanımız ile görüş birliğine varıldı. Bakanımız bu konuda bizden proje beklediğini önemli vurguladı. Sayın Bakanımız Dönmez Kuşadasının sahip olduğu jeotermal kaynaklarla ilçede turizmi 12 aya çıkarabileceklerini ifade ederek bizlerle bu konuda görüş birliğinde olduğunu ifade etti.

KUŞADASI KENDİ ELEKTRİK ENERJİSİNİ SAĞLAYACAK

Bölgedeki diğer bir enerji kaynağı olan güneş enerjisi santralleri konusunda da önemli projeleri olduğunu belirten Başkan Ömer Günel Kuşadasının kendi enerjisini sağlayabileceği GES projelerini hazırlıyoruz. Kuşadası yıl içinde aldığı güneş ile Ege Bölgesindeki en önemli coğrafik bölgelerden biridir. Kuşadası Belediyesi olarak kurulacak GES santralleri ile hem ülkemizin enerji ihtiyacına önemli bir katkı sağlayacağız hem de belediyemize önemli bir gelir kaynağı kazandırmış olacağız. Çok yakın zaman içinde gerek termal turizm kullanımında yeni kuyu izinleri için hem de GES proje izinleri için bakanlığımızın kapısını çalacağız. dedi.

29 Kasım 2019 Aydin/ Kuşadasi- Belediye


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Yeni Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Yeni Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.