Sigara ve alkole zam geldi

Sigara ve alkol ürünlerine Özel Tüketim Vergisi’ndeki (ÖTV) güncelleme ile zam geldi.

(HABER MERKEZİ) Buna göre sigarada paket başına 50 kuruşluk artış bekleniyor.

Sigara ve alkollü ürünlerin ÖTV oranlarına zam yapıldı. Buna göre sigaranın ÖTV’si 50 kuruş, 50’lik biranın 42 kuruş, 70’lik rakının 7 lira 27 kuruş zamlanacak. Yasa ile fiyatlar yılda iki defa arttırıldığı için Gelir İdaresi'nin internet sitesinde yer alan oranlarda değişiklik yapıldı, fiyat artışını gösteren yeni oranlar Resmi Gazete’de yayımlanmadı.

Yılbaşından bu yana ÖTV oranlarında yapılan değişiklikle sigaraya paket başına 2 lira zam yapıldı. Son yapılan ÖTV düzenlemesinin ardından paket başına vergi miktarında 55 kuruşluk artış yaşanacak.

Düzenleme sonrası 50’lik biranın vergi miktarı 4 lira 42 kuruştan 4 lira 78 kuruşa çıktı. KDV ile birlikte biranın vergisi 42 kuruş artarak 5 lira 21 kuruşa yükseldi. 70 cl’lik şarabın vergi miktarındaki artış da 59 kuruş olarak gerçekleşti. 70’lik rakıda yaşanan vergi artışı ise 7 lira 27 kuruş oldu. Yapılan ÖTV oranı düzenlemesinin ardından zamların uygulanmaya başlaması bekleniyor.

03 Temmuz 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Yeni Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Yeni Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.