Başkan Özcan'da jeotermal açıklaması

Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, Aydın’da ihaleye çıkacak olan 17 jeotermal sahası konusunda yaptığı değerlendirmede, bilirkişi raporlarından örnekler vererek, “Tarımsal üretimimizin korunması gerekir” dedi.

Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, basınla bir araya geldiği toplantıda jeotermal ihaleleri konusuna değindi.

Mahkemelerde vatandaşların tespit istemleri kapsamında alanında yetkin kişilerce hazırlanan raporlarla konuşan Özcan, raporların sonuç kısmında yapılan tahlillerin davaya konu parsellerde oluşan zararın yüzde 50’sinin jeotermal tesislerden, yüzde 50’sinin ise çaydaki sulama suyundan kaynaklandığının tespit edildiği bilgisinin yer aldığını kaydetti.

Özcan raporda, jeotermallerin kontrolsüz olarak doğaya saldığı buhar ve su nedeniyle incir ve zeytin ağaçlarının kalitesi ve veriminin düştüğü, süfirik asit miktarının artışından dolayı ise zarar verdiği konusunda da bilgiler yer aldığını belirtti.

Özcan, sonuç bölümünde ayrıca, zararın yakındaki jeotermalde olup olmadığının netleşmesi için toprak, su ve yaprak numunelerinin alınması gerektiğine dair ifadeler bulunduğunu sözlerine ekledi.

“ÜRETİMİN KORUNMASI GEREKİR”

Rapordan bilgiler aktaran Özcan, konuyu değerlendirerek, “Enerji elbette önemli ama başka yollarla da elde edilebilir. Oysa dünyanın incir üretimini sağlayan bölgemizdir. Bu bakımdan tarımsal üretimimizin korunması gerekir” ifadelerini kullandı.

24 Temmuz 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Yeni Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Yeni Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.