Köylülere bedelsiz verilsin

TBMM Genel Kurulu’nda konuşan CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, Aydın’daki orman köylerinde yaşayan vatandaşlara tapularının bedelsiz olarak verilmesini istedi.

Aydın’da yıllardır çözülmeyi bekleyen orman köylerinin tapu sorunuyla ilgili TBMM Genel Kurulunda konuşma yapan CHP Aydın Milletvekili Yıldız, orman köylerinde yaşayan vatandaşlara tapularının bedelsiz verilmesi gerektiğini söyledi.

“BEDELSİZ VERİLMESİ GEREKİYOR”

Tapu Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile ilgili TBMM Genel Kurulu’nda CHP Grubu adına konuşan CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi Ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi İle Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanunu'nun, Hazineye ait tarım arazilerinin satışına ilişkin hükümleriyle ilgili ek düzenleme talebinde bulundu. Konuşmasında Aydın’da yılladır çözülmeyi bekleyen tapu sorunlarını da hatırlatan Yıldız, Aydın’da 250 adet orman köyünde yaşayan vatandaşlara tapularının bedelsiz verilmesi gerektiğini vurguladı.

“KÖYLÜLERİN PARA VERME ŞANSI YOK”

Konuşmasında orman köylülerin çektiği çıkıntılardan bahseden CHP Aydın Milletvekili Yıldız, “Bizim Aydın’da 494 tane köyümüz var, bunun 250 tanesi orman köyü arkadaşlar. Daha önce bir yasa çıkardınız, biz o zaman burada defalarca söyledik, Türkiye'nin en yoksul insanları orman köylüleridir. Şunu dedik: Şu orman köylülerine vereceğiniz yerleri bedava o insanlara verin. Örnek diyelim, Nazilli'nin bir köyü, Bayındır köyü. Yüz yıl önce dedesi Hazine yerinin üzerinde kestane, incir ve zeytini yetiştirmiş. Bu, torunlarına kalmış ama maalesef anca ve anca o aileyi geçindiriyor arkadaşlar, aileyi geçindiriyor. Yarın bunu ne yaptınız? Uzattınız. İyi yaptınız ama uzatsanız dahi orman köylüsünün bu parayı verme şansı yok. Onun için yıllardan beri o yeri yetiştiren; incir, zeytin, kestane yetiştiren o köylüye lütfen bedelsiz olarak verin” dedi.

“KÖYLÜLER KÖYLERİNİ TERK ETTİLER”

Orman köylerinde yaşayan vatandaşların yanlış tarım politikaları nedeniyle şehre yerleşmeye başladıklarını da söyleyen Yıldız, “Tarımı on yedi yıldan beri ne hâle getirdiğinizi biliyoruz, bunu tartışmamıza gerek yok. Gördük, soğan, patates çadırları kuruldu, insanlar kuyruğa girdi; öyle değil mi? Yani, buna yüzde 50, rayiç bedelin yarısı dediğiniz zaman şuna emin olun ki o tarımla uğraşan hiçbir vatandaşımızın bunu ödeme şansı yok. Onun için, gelin, bu tarımla uğraşan çiftçilerimize burayı bedelsiz verelim, orada üretim yapsın arkadaşlar. Zaten sizlerin yanlış politikanızdan dolayı şu an köylüler köylerini terk ettiler, yavaş yavaş şehre yerleşiyorlar. Bugün 8,5 milyon işsiz varsa gerekçeleri bunlardır değerli arkadaşlar. Onun için muhakkak bunları tekrar değerlendirmemiz lazım. Bu yasa zaten bir yıl önce gelmişti, tekrar aynı şey geldi, düzeltmeye getirdiniz, doğrusu bu” diye konuştu.

04 Temmuz 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Yeni Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Yeni Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.