Kanser Hastaları Kapalı Ameliyatla Sağlığına Kavuşuyor

Aydın Devlet Hastanesi'nde kolon ve rektum kanseri hastaları kapalı (laparoskopik) yöntemle ameliyat ediliyor. Hastalar daha kısa surede ve açık cerrahiye kıyasla daha kaliteli bir süreç geçirerek sağlıklarına kavuşarak taburcu edildi.

Büyütmek için resme tıklayın

Cerrahi Onkoloji Uzmanı Op. Dr. Ali Duran öncülüğünde genel cerrahi uzmanlarından oluşan bir ekip tarafından 2 ay içerisinde kalın bağırsağın çeşitli yerlerinde kanser olan 8 hastanın ameliyatı kapalı olarak yapılacak başarılı bir şekilde tamamlandı.

Op. Dr. Ali Duran kapalı yöntemle gerçekleştirilen bu ameliyatlarla hastalara yüksek yaşam kalitesi, daha az ağrı, daha iyi kozmetik ve açık cerrahi kadar tatmin edici onkolojik sonuçlar sunabildiklerini anlattı. Laparoskopik ameliyatların, karın içerisinde ve ameliyat alanlarında daha az hasar meydana getirdiğini ve iyileşmenin daha kolay ve hızlı olduğunu vurguladı. Karın içinde ulaşılması en zor bölgelere bile laparoskopi yöntemiyle rahatlıkla ulaşılabildiğinin, bu sayede tedavi başarısının arttığının altını çizdi. Dr. Duran, hastaların ameliyat sonrası yaşamlarına daha konforlu dönmeleriyle birlikte onkolojik tedavilerinin de hızlı bir şekilde devam edeceğini belirtti.

“AÇIK AMELİYAT KADAR GÜVENLİ”

Kanser cerrahisinde gerek açık gerekse kapalı yöntemle yapılan bütün ameliyatlarda belirli risklerin olduğunu belirten Duran, laparoskopik cerrahinin de kendine has komplikasyonlarının olduğunu ancak bu teknik için özel eğitim almış bir cerrahi ekip tarafından yapıldığı zaman açık cerrahi metot kadar güvenli olduğunu belirtti.

50-70 YAŞ ARASI OLANLAR ÜCRETSİZ TARAMA YAPTIRABİLİR

Bu tür ameliyatların Aydın Devlet Hastanesi bünyesinde artık daha sık yapılacağını ifade eden Op. Dr. Ali Duran, “Tanı alan hastaların paniğe kapılmadan Aydın Devlet Hastanesine başvurmaları gerekiyor.

Ayrıca mart ayının kolon (kalın barsak) kanserinde farkındalık ayı. 50-70 yaş arasındaki kişilerin KETEM (Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi) ve aile hekimlerine giderek ücretsiz bir şekilde GGK (Dışkıda gizli kan) bakılarak tarama programına girmeleri gerekiyor” dedi.

23 Mart 2018 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Yeni Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Yeni Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.