Ortaklar, Arslan’a kazan kaldırdı

Nazilli Yeni Sanayi Sitesi Kooperatifi’nde başkan Nuri Arslan’a karşı kazan kaldıran ortaklar, kooperatifin "Anonim Şirketi'ne" dönüştürülmeye çalışıldığını ve başkan Arslan'ın yakınları adına çok sayıda hisse aldığını iddia etti.

Haber albümü için resme tıklayın

Nazilli Yeni Sanayi Sitesi Kooperatifi’nin anonim şirkete dönüştürülmesinin oy çokluğu ile kabul edilmediği genel kurul sonrası yaşanan tartışmaların fitili yeniden ateşlendi. Kongrenin ardından imza toplayarak kooperatifi seçime götürmek isteyen ancak talepleri kabul edilmeyen Hakan Telliel ve ortaklar yaptıkları basın açıklamasında, Nuri Arslan’ın 50 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren kooperatif hisselerinin ortaklara pay etmesi gerekirken, kooperatifin anonim şirkete çevrilmek istendiği ve Arslan'ın yakınları adına hisse satın aldığını açıkladı. Toplamda 1700 hissesi bulunan Nazilli Yeni Sanayi Sitesi Kooperatifinde, Nuri Arslan’ın göreve geldiğinde hiçbir hissesi olmadığını, ancak 5 yıl önce 1 hisseye sahip iken şimdi 41 hisse grubundan toplamda 80-100 hisse sahibi olduğunu ileri süren Telliel, Başkan Arslan’ın odada çalışan personeli ve şirket çalışanları adına hisse satın aldığını söyledi.

SEÇİM SÜRECİ UZATILMAYA ÇALIŞILIYOR

Genel kurulda kooperatifin anonim şirkete dönüştürülmeye çalışılmasına karşı çıktıkları gerekçesiyle kaba kuvvet ve hukuka aykırı eylemlerin gerçekleştiğini savunan Hakan Telliel, “Biz anonim şirketleşmenin yanlış olduğunu iddia ettik. Bu iddiamız hiçbir zaman net olarak ne yalanlandı, ne de bizlere konu hakkında açıklama yapıldı. Hal böyleyken şikayetler artmış, olağanüstü genel kurula gitme ihtiyacımız hasıl olmuştur. 250’ye yakın imza toplamamıza rağmen 3-5 kişinin imzaları geri çekmesi sağlanarak sahte olduğu iddiasıyla hakkımızda savcılığa suç duyurusunda bulunulmuş, seçim süreci uzatılmaya çalışılmıştır. 250 üyenin iradesi yok sayılmıştır” dedi.

“BİZ KOOPERATİFİN SAHİBİYİZ”

Bir günde 144 ıslak imzalı dilekçe verdiklerini belirten Telliel, “Seçime gidilmesi için 96 imzanın yeterli ama mevcut yönetim genel kurul çağrısı yapıyor” dedi. Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi’nin zorbalık ve ben yaptım oldu tarzı ile yönetildiğini dile getiren Telliel, “Yazılı olarak sorduğumuz bilgi edinme yasası kapsamında cevap vermekle yükümlü oldukları hiçbir soruya cevap vermeyerek bizleri hiçe sayıyorlar. Kanunun arkasından dolaşıp, kapalı kapılar ardında oldubittiler ve dayatmacı uygulamalarla kooperatifimizi yönetmeye çalışıyorlar. Unutmasınlar ki 954 ortak dış kapının mandalları değil, bilakis ortakları ve kooperatifin sahibidir” ifadelerini kullandı.

“HİSSE SAYISINI AÇIKLASIN”

Mevcut Başkan Nuri Arslan ve yönetim kurulunu hedef alan Telliel açıklamasını şu şekilde sürdürdü: “Yönetim kurulu başkanının, başkan olduğundaki hisse sayısı ile şu anki sayı nedir? Bu hisselerden kaç tanesi tapulu dükkanına ait, kaç tanesi açıktan alınmıştır? Açıktan aldığı hisseleri neden şirketteki çalışanlarına, ticaret odasının çalışanlarına, özel sekreterine ve uzaktan-yakından akrabalarının üzerine yapmaktadır? Bu hisseleri elde ederken hangi yolu izlemiştir ve konu hakkında savcılıkta yürütülen işlem var mıdır? Sadece imalatçılara yer satışı yapılacak diye ihaleye çıkılan arsalar neden hobi bahçesi ya da galeri gibi imalatla alakası olmayan kişilere satılmıştır? Kooperatifin mallarından bu şekilde sebeplenenlerin şu anda yönetimde bulunması tesadüf müdür? 18 ay içinde bina yapılarak iskan ruhsatı alınma şartı ile sattığınız arsalarda 48 ay geçmesine rağmen halen bina yapılmaması ile ilgili işlem yapmayarak neyi hedefliyorsunuz?”

“NEDEN İSTİFA ETMİYOR?”

Mevcut başkan genel kurulda güven kaybettiğini belirterek istifa edeceğini duyurmasına rağmen bırakmadığını belirten Telliel şözlerini şöyle tamamladı:
“Düğün salonu binası ne kadar mal olmuştur? Neden 4 tane daha maaşlı eleman çalıştırılmaktadır? Kooperatifin arsaları ve dükkanları kimlere ve ne kadar satılmıştır? Ortak ortağından bilgi ve belge saklar mı? 2012 yılında 400 bin metrekare arsamız olduğu biliniyor şu anda geriye ne kadar arsa kalmıştır?”

24 Haziran 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Yeni Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Yeni Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.