Meslekte 20 yılını devirdi

Sümer Basma Fabrikası’ndan emekli olduktan sonra anahtarcılık mesleğine adım atan 79 yaşındaki Hasan Cintosun, ilerleyen yaşına rağmen çilingirciliğe devam ediyor.

5-038.jpg
3-092.jpg
+5
Haber albümü için resme tıklayın

Aydın’ın Nazilli ilçesinde yaşayan 79 yaşındaki Hasan Cintosun, 20 yıl önce başladığı ve ilerleyen yaşına rağmen bırakmayarak yaşam biçimi haline getirdiği anahtarcılık mesleğini sürdürmeye devam ediyor.

Sümerbank Basma Fabrikası’nda torna ustası olarak çalıştıktan sonra emekli olan Cintosun, anahtarcılık mesleğine merak duyarak 59 yaşında çilingir ustası oldu. Oğlunu da mesleğe sevdiren ve öğreten Cintosun, ilerleyen yaşına rağmen hala çalışmayı sürdürüyor.

“Ömrüm yettikçe bu işi yapacağım”

AA muhabirineaçıklamalarda bulunan Hasan Cintosun, “ Sümerbank’ta 20 sene çalıştım, 1981 yılında emekli oldum.Bu dükkan komşumundu, onun yanında bu işi gördüm, sevdim ve merak duydum. 1997’de 59 yaşında bu dükkanı devraldım. Dükkanı devraldıktan sonra bu işin eğitimini almak için çıraklık okulunda bir müddet kurs gördükten sonra ustalık belgesi aldım. Şimdi bile çıraklık eğitimden çağırdıklarında ders vermeye gidiyorum, eleman yetiştiriyorum. Ömrüm yettikçe bu işi yapacağım çünkü çok seviyorum. Oğlumu da bu mesleği öğrettim, şimdi onunla beraber bu işi yapıyoruz.

“Bu meslek yok olmaz”
Çilingircilik mesleğinin önünün her zaman açık olduğunu kaydeden Cintosun, anahtarcılığın hiçbir zaman yok olmayacağını söyledi. Cintosun şunları kaydetti, “Dükkanı açtığımız zaman makineler yoktu. Elimizle anahtarın kanallarını açıyorduk. Zamanla makine alarak işlerimiz kolaylaştı. Bu meslek yok olmaz. Çünkü yok olacak bir meslek değil. Sevmedikten sonra bu işim hayırı yok. Önce seveceğiz sonra bu işi yapacağız.”

“Dikkat etmezsek hırsıza kapı açmış oluruz”

Çilingircilik mesleğinde dikkatli olmanın önemini vurgulayan Cintosun, “Bu işin zorluğu dikkattir. Mesela adam, kendi evim diyerek buraya geliyor. Filan yerde benim evim var buranın kapısını açı ver diyor. Bu hırsız, kendi evi değil eğer biz bu adamdan şüphelenmezsek, dikkat etmezsek hırsıza kapı açmış oluruz. Kapı açmaya gideceğin zaman evin kime ait olduğunu bilmek lazım.” dedi.

31 Ekim 2017 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Yeni Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Yeni Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.