Bozdoğan'a dev jeotermal yatırımı

Aydın Bozdoğan’da 948 milyon 600 bin liralık maliyete sahip Jeotermal Enerji Santrali (JES) projesi için düğmeye basıldı.

Bozdoğan'a dev jeotermal yatırımı
Haber albümü için resme tıklayın

Zorlu Jeotermal Enerji Elektrik Üretimi A.Ş. Bozdoğan’a bağlı Alamut Mahallesi, Boykesiği ve Bozburun mevkiinde bulunan Bozdoğan- Aydın karayolu kenarındaki 48 dönümlük sahada 50 MWe kurulu gücünde Nazilli Diracık JES Projesi”nin tesis edilmesi ve işletilmesi için harekete geçti. Projeyle ilgili olarak firmanın başvurusu üzerine Aydın Valiliği Çevre, Şehircilik ve İklim Değişik Müdürlüğü tarafından ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi’ (ÇED) süreci başlatıldı.

Henüz herhangi JES tesisi bulunmayan Bozdoğan’a bağlı Alamut’ta, Akçay Nehri'ne çok yakın bir mevkiide planlanan 50MWe kurulu gücündeki JES’ten, hayata geçtiğinde yıllık 160 Gigawatt elektrik enerjisinin üretilmesi sağlaması planlanırken, proje kapsamında santral alanı ile alternatif santral alanına ilave olarak 10 adeti üretim, 9 adeti reenjeksiyon kuyusu ve 1 adet alternatif (ZNAZ-20 kuyusu) olmak üzere toplamda 20 adet kuyu lokasyonu belirlendi. Çevre Düzeni Planı’nda “Sulama Alanı ve Tarım Arazisi” olarak işaretlenmiş alanlar içerisinde hayata geçecek olan Nazilli Diracık JES projesinin yatırım maliyetiyse 948 milyon 600 lira olarak açıklandı.

YAKLAŞIK 2 YILDA TAMAMLANACAK
ÇED kararı alınması sonrasında izin süreçlerinin tamamlanmasıyla birlikte sondaj ve santral alanındaki çalışmaların yaklaşık 2 yıl sürede tamamlanması ve tesisin tam kapasite ile işletmeye alınması öngörülüyor. Planlanan projenin ekonomik ömrünün 49 yıl olacağı hesaplanırken, sondaj lokasyonlarındaki arazi hazırlık aşamasında 15 kişi, sondaj sırasında 15 kişi, santralin arazi hazırlık ve inşaat çalışmaları aşamasında 150 kişi ve santralin işletme aşamasında ise 30 kişinin istihdam edilmesi planlanıyor. Alamut Mahallesi’ne bağlı ve kuş uçuşu yaklaşık 700 metre mesafede bulunan konutların yakınında hayata geçecek JES tesisinde üretilecek olan elektrik enerjisi, elektrik iletim hattıyla trafo merkezine bağlantısı yapılarak ulusal enterkonnekte hatta aktarılacak.

MALİYETİN YÜZDE 80’İ KREDİYLE KARŞILANACAK
Toplamda 948 milyon 600 liralık yatırım maliyetinin yaklaşık yüzde 20’sinin yatırımcı firmanın öz kaynaklarından, yaklaşık yüzde 80’inin ise kredi kullanılarak karşılanması planlanan ‘Nazilli Diracık JES Projesi’nin aynı zamanda bölgeye de büyük getiriler sağlayacağı öngörülüyor. ÇED sürecinin eylül ayı itibariyle olumlu sonuçlanması sonrasında Bozdoğan’da hayata geçecek olan dev JES tesisi, 2026 yılında sondaj çalışmaları, imar planlarının onaylanması ve tesisin inşasına başlanarak mekanik sistemlerin de kurulmayla birlikte aynı yıl içinde devreye alınacak.

HALKIN GÖRÜŞÜ SORULACAK
Öte yandan halihazırda başlatılan ÇED çalışmaları kapsamında, yöre halkı ve sivil toplum kuruluşları da ilerleyen süreçte proje hakkında bilgilendirilerek konuya ilişkin düşünce ve görüşlerine başvurulacak. Ayrıca ‘Halkın Bilgilendirilmesi ve Sürece Katılım Toplantısı’ için de projeden etkilenmesi muhtemel yerleşim yerlerinde duyurular yapılacak. Ayrıca, ÇED Komisyonu tarafından incelenerek son şekli verilecek ÇED Raporu, halkın görüş ve önerilerini almak üzere Aydın Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından askıda ilan ve internet aracılığıyla on günlüğüne görüşe açılacak. Bakanlıkça, projeyle ilgili karar alma sürecinde bu görüşler de dikkate alınacak. Halktan gelen bu görüşler aynı zamanda projeye özel hazırlanacak olan ÇED Raporu içerisinde de değerlendirilecek.

15 Şub 2024 - 17:24 Aydin/ Bozdoğan- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Yeni Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Yeni Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Aydın Yeni Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Aydın Yeni Haber değil haberi geçen ajanstır.