SİTE SOL SABİT REKLAM
SİTE SAĞ SABİT REKLAM

BÖLGENİN EN CESUR GAZETESİ...

  • Dolar 5.3754
  • Euro 6.0779
  • GR ALTIN 214.04
  • ÇEYREK 350.36

Nazilli'de güç birliği toplantısı gerçekleşti

Nazilli Ticaret Odası ev sahipliğinde Oda ve Borsa başkanlarının katılımlarıyla gerçekleşen "Aydın İli Oda ve Borsaları Güç Birliği" toplantısı dün sona erdi. Otoban, çift hatlı tren yolu, havaalanı ve incire teşvik gibi önemli sorunların konuşulduğu toplantı sonucunda mutabakat bildirisi basınla paylaşıldı.

Nazilli'de güç birliği toplantısı gerçekleşti
  • 03 Ağustos 2017, Perşembe 15:43

YENİ HABER | VEYSEL KARAHAN

Nazilli Ticaret Odası(NTO) ev sahipliğinde Sanayi Mahallesi'nde bulunan yeni hizmet binasında gerçekleşen toplantıda, Oda ve Borsa Başkanları Aydın'ın sorunlarını masaya yatırdı. Nazilli ve doğu bölgesi ilçelerini tanıtan Sinevizyon gösterimi sırasında binanın güç kaynağı birden kesildi.  Konferans salonunda bir süre karanlıkta oturan katılımcılar, daha sonra binanın giriş kapısına indi. Elektirik kesintisi nedeniyle dışarıda basın açıklaması yapan Oda başkanları, gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

AMACIMIZ ACİL SORUNLARIN ÇÖZÜME KAVUŞMASI 

Toplantı sonrası güç birliği mesajı veren NTO Başkanı Nuri Arslan, toplantının amacını bölgede yaşanan sorunları birlikte harekete ederek çözüme kavuşturulması olarak yorumladı. Güç birliği mesajı veren Arslan,"Basın açıklaması yapacağımız bölümde elektirikler kesildiği için biz şuanda odamızın dışında bilgi veriyoruz. Bu toplantının amacı bölgemizdeki yaşanan sorunları daha güçlü bir şekilde hem yerelde hem merkezi hükümet anlamında sesimizi duyurabilmek için ve önemli olan acil sorunların çözüme kavuşturulabilmesidir.  Mesela son günlerde yaşanan birşey var, özellikle enerji piyasasında. Belli indirimler vardı, şirketlere ve sanayicilere yapılan ama buradaki indirimleri kaldırıp ulusal tarifeye getirdiler. Yani nedenini kimse bilmiyor. Maliyetlerinin arttığı söyleniyor ama dövizde o şekilde bir artış yok. Nedenini biz anlayamıyoruz, tabi bununla alakalı tepkimiz var" dedi.  

"OTOBAN SORUNUMUZ VAR"

Bölgenin bazı sorunlarının acil olarak çözülmesi gerektiğini vurgulayan Nuri Arslan, otoban ve incire teşvik gibi konularda merkezi hükümetten çözüm istedi. Aydın'da acil olarak çift hatlı tren yolunun da yapılması gerektiğini savunan Arslan, "Onun haricinde bizim bir otoban sorunumuz var bildiğiniz gibi. Acil bir şekilde çift hatlı demiryollarının bir an önce yapımına başlanılması gerekiyor. Lojistik ve her anlamdaki sorunların çözümünde bu tür toplantıların bölgemize katma değer üreteceğini düşüyoruz. İncirde teşvik konusu önceliğimiz örneğin. Yani hızlı bir şekilde bu yerli ürünümüze teşvik bekliyor insanlar. Birçok konu var ele aldığımız. Kuşadası, Didim, Efeler, Söke ve Nazilli'nin kendi içerisinde bireysel sorunları var" şeklinde konuştu. 

"AYDIN'DA SORUNLARIMIZ ORTAK"

TvDEN muhabirine açıklamalarda bulunan Aydın Ticaret Odası Başkanı Hakan Ülken, şehrin tüm sorunlarının ortak olduğunu ifade etti. Toplantıyla ilgili bilgiler veren Ülken, "Bugün Aydın'daki dokuz Oda ve Borsa olarak ilçelerde yaptığımız rutin toplantılardan birini daha gerçekleştirdik. Bugün Nazilli Ticaret Odamız bize ev sahipliği yaptı. Yeni yaptıkları binada, gayet güzel bir ortamda bizi ağırladılar. Nazilli, Aydın, Efeler, Söke, Kuşadası gibi aklınıza gelecek tüm ilçelerle Aydınız netice itibariyle.  Birbirimizin bölgede destek çıkmadığı takdirde, dışarıdan kimsenin bize destek olma ihtimali yok. Hem Nazillimiz nasıl gelişir, hem Buharkentimiz nasıl gelişir, hem Didimimiz nasıl gelişir bunları konuştuk. Zaten sorunlarımız ortak sorunlar. Tarım, turizm, sanayi, ticaret, lojistik, eğitim gibi konu başlıklarını ele aldık" diye konuştu. 

"AYRILIKTA AZAP, BİRLİKTELİKTE RAHMET VARDIR"

Mütabakat sağlanan konularda ortak hareket edileceğini belirten Hakan Ülken, "Ayrılıkta azap, birliktelikte rahmet vardır" diyerek güç birliği kararlılığını ortaya koydu. Aydın'ın tüm ilçeleri bazında ana sorunların konuşulduğunu dile getiren Ülken,"Biz mütabakat sağladığımız tüm konularda birlikte güç birliğimizi ortaya koyuyoruz. Havaalanı konusunda da biz hep birlikte Aydımıza ihtiyaç var mı, yok mu tartışmasından ziyade iki tane havaalanı dahi isteyebilecek kadar kendi içimizde tutarlı bireyleriz. Şu anlamda tutarlılıktan bahsediyorum; bizim turizm bölgemizde de havaalanı talebimiz gayet tutarlıdır. Nazilli için de tutarlıdır. Efeler ilçesi de merkez olarak 600-700 Bin nüfusuyla bu talebi hak etmektedir. Bunlar öncelikle bizim ortak bir şekilde hareket etme güdümüzdür. Zaten ayrılıkta azap, birliktelikte rahmet vardır. Toplantıda, Aydın ilimizin tüm ilçeleri bazında ana başlıktaki sorunlarını, gelişmesindeki katkılarımızı ve lobi çalışmalarını konuştuk" ifadelerini kullandı. 

Basın açıklaması sonrasında akşam yemeğinde buluşan Oda ve Borsa Başkanlarına, Nazilli Kaymakamı İbrahim Küçük ile Belediye Başkanı Haluk Alıcık eşlik etti. 

TOPLANTI SONRASI MUTABAKAT SONUCU AÇIKLANDI

Toplantı bitiminde hazırlanan mutabakat metninde ise yedi önemli başlıkta sorunlar sıralandı. 

TURİZM 

Sektörde faaliyet gösteren işletmelerin mali  büyüklüklerine göre değerlendirilerek  özel borçlarının ertelenmesi, en az bir yıl geri ödemesiz düşük faizli kredi imkanların sağlanması ile sektör teşvik ve sübvanse edilmelidir. İlimizde, önemli potansiyele sahip Termal Suyun sağlık sektöründe kullanılması ile Sağlık Serbest Bölgesinin kurulması teşvik edilmelidir.

Köy turizminin gelişmesi için pilot uygulama ile Nazilli’de “ Uzun Yaşam Köyünün “ kurulması amacıyla hazine arazisi tahsis edilmelidir. Didim de Kurvaziyer Liman yapımı programa alınmalıdır.

Didim de, 50 yataklı Devlet Hastanesi yetersizdir. Özel Hastanenin  de olmadığı ilçeye en az 150 yataklı yeni bir hastane yapılmasını talep ediyoruz. Kuşadası Kongre Merkezinin daha aktif kullanımı için çalışma yapılması. Kuşadasında kruvaziyer turizmi teşvik etmek için 30 dolarlık teşvikin yasallaşması gerekir.

Turistik yörelerde satılan yöresel ürünler için belirli bir standart uygulanması Turistik tesislerde alacarte satışlarda uygulanan verginin %8 olarak uygulanması

Yöresel ürünlerin ve antik kentlerin il genelinde ortak tanıtım ve satışı için merkezler kurulması Unescoda daha fazla alanın dünya tarihi listesinde yer alması

TARIM ÜRÜNLERİ:

Pamuk, incir, zeytinyağı, kestane vecam fıstığı  stratejik ürün olarak kabul edilmeli, incir, zeytinyağı ve kestane  üretimi prim ile desteklenmelidir.Zeytinyağı rekoltesi düştüğünde  fiyatlar yükseliyor, sektörde hileli ve tahşişli satışlar başlıyor ve tüketici yanıltılıyor. Zeytinyağı sektörünün geleceği için, taklit ve tağşişdeki  cezai yaptırımların arttırılması, sorumluların nitelikli suçlar kapsamında cezalandırılması gerekmektedir. Zeytinyağı işletmelerinin çoğu yerleşim bölgelerinin içerisindedir. Tesislerde oluşan Atıksuların toplanması hususunda 2015/10 sayılı Genelgeye göre istenilen ölçüde havuz yapmak için arazi bulunamamaktadır.  Söke, Didim ve Kuşadasında mezbahaya ihtiyaç vardır. Tarımda ürün çeşitliliği teşvik edilmelidir. Tarımda maliyeti düşürücü faaliyetler desteklenmelidir.
 İncire özel bir teşvik sağlanmalıdır.

YATIRIM TEŞVİKLERİ  VE YATIRIM ALANLARI

Organize sanayi bölgeleri içinde TEDAŞ mülkiyetindeki  elektrik dağıtımı ile ilgili tüm sistemlerin bedeli karşılığında OSB ‘lere devredilmelidir. 

İlimizde Sanayi alanlarının yetersizliği sebebi ile yeni yatırımların yapılması için  1/100.000 ölçekli çevre düzeni yeniden güncellenmelidir.  Aydın’ ın her yönden gelişmesine katkı vereceğine inandığımız; Aydın Serbest Bölgesinin ve  Jeotermal enerjinin kullanılacağı Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ nin  en kısa sürede tescil edilerek yatırım programına alınmasını istiyoruz. Organize Sanayi Bölgelerinde beton santralleri ve bazı madenlerin kırma eleme tesislerinin yatırımları “gerekli çevresel limit konsantrasyon değerleri sağlandığı taktirde” uygun görülmelidir.

Avm ve zincir mağazalar için önlem alınması

Nazilli osb’nin genişleme alanı sorunu bulunmaktadır. Yatırımların artması için bu sorunun hızlıca çözülmesi gerekmektedir. Kayıt dışılığı önlemek için teşviklerin artrılması gerekmektedir.

Nazilli’de bulunan eski polis okulu alanı bölge halkına yarar sağlayacak bir yatırımla değerlendirilmelidir. Bozdoğan ilçesinde bulunan mermer işletmelerinin atık sorunu için çözüm üretilmesi gerekmektedir.

ULAŞIM 

Büyükşehir olup da, sivil havacılığa hizmet veren bir havaalanı olmayan tek il Aydın dır. Aydın’ a en kısa sürede bu şekilde hizmet verecek  havaalanı yapılmalıdır. İzmir-Aydın-Denizli tren hattının Yüksek Hızlı Tren hattı haline getirilmesini, Aydın-Denizli otobanının yapılmasını istiyoruz. Programa alınan Aydın-Çine Demiryolu hattının yapılmasını, restorasyon çalışmaları devam eden  Söke Tren İstasyonu bünyesindeki müştemilatın Restorasyon sonrası Söke Ticaret Odası tarafından işletilmesini istiyoruz. Didim – Yeniköy arasında şehirdışından geçen 2. Duble yol çalışması yapılmalıdır.

ÇEVRE

Jeotermal enerji santrallerinin çevreye olan etkileri hususunda bilimsel bir rapor hazırlanması ve bu kapsamda santrallerin ve yapılacak yatırımların  denetlenmesi gerekmektedir.  Büyük Menderes nehrinin aşırı kirliliğinin neden olduğu sağlık sorunları bütün bölge için büyük tehdittir. Büyük Menderes nehrinin temizlenmesi için bütünüyle ele alınması gerekmektedir. Bu vesile ile menderes nehri turizm ve ulaşım amaçlı da kullanılabilir.

EĞİTİM

Çağdaş bir üniversite eğitimi için, Adnan Menderes Üniversitesinin 3’e bölünerek; Aydın Merkezde Adnan Menderes, Nazilli de Sümer ve Söke de Milet Üniversitelerinin kurulmasını istiyoruz. Mesleki eğitimde  ustalık ve ahilik değerlerinin işlendiği, öğrencilerin iş sağlığı ve güvenliği ile üretme kabiliyeti ve isteklerini ortaya çıkaracak  yeni müfredat çalışmalarının yapılmasını ve ilimiz imalat sektörünün ihtiyacını karşılayacak meslek alanlarında ihtisaslaşmanın sağlanmasını istiyoruz.

ENERJİ

Aydem tarafından uygulanan indirimli elektrik anlaşmalarının tek taraflı olarak iptal edilmesi sonucu oluşan mağduriyetin giderilmesi, Doğalgaz hattının Söke’den Didim’e kadar uzatılması, doğalgaz altyapısının sanayi işletmelerine öncelikli olarak ve bedelsiz olarak ulaştırılması, Jeotermal kullanım alanlarının artırılması.


HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
1 İstanbul Başakşehir 13 9 3 1 14 30
2 Kasımpaşa 13 8 1 4 10 25
3 Galatasaray 13 7 3 3 8 24
4 Beşiktaş 13 6 3 4 7 21
5 Yeni Malatyaspor 13 6 3 4 6 21
6 Atiker Konyaspor 14 5 6 3 5 21
7 MKE Ankaragücü 14 6 2 6 -1 20
8 Antalyaspor 13 6 2 5 -3 20
9 Trabzonspor 13 5 4 4 2 19
10 Göztepe 13 6 0 7 -1 18
11 Bursaspor 13 3 7 3 1 16
12 Demir Grup Sivasspor 13 3 6 4 -4 15
13 Aytemiz Alanyaspor 14 5 0 9 -9 15
14 Erzurum BB 13 3 5 5 -3 14
15 Fenerbahçe 13 3 4 6 -5 13
16 Akhisarspor 13 3 3 7 -9 12
17 Kayserispor 13 3 3 7 -12 12
18 Çaykur Rizespor 14 1 7 6 -6 10
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
1 Çaykur Rizespor 34 20 9 5 30 69
2 MKE Ankaragücü 34 18 9 7 21 63
3 Boluspor 34 18 6 10 23 60
4 Ümraniyespor 34 17 8 9 14 59
5 Erzurum BB 34 14 11 9 12 53
6 Gazisehir Gaziantep FK 34 15 8 11 19 53
7 Altınordu 34 15 8 11 10 53
8 Balıkesirspor 34 16 7 11 10 52
9 İstanbulspor 34 14 8 12 6 50
10 Vartaş Elazığspor 34 13 9 12 9 48
11 Giresunspor 34 13 8 13 6 47
12 Adanaspor 34 12 7 15 -15 43
13 Adana Demirspor 34 11 8 15 -3 41
14 Eskişehirspor 34 12 8 14 7 41
15 Denizlispor 34 10 8 16 -4 38
16 Samsunspor 34 7 15 12 -14 36
17 Manisaspor 34 7 3 24 -49 12
18 Gaziantepspor 34 2 4 28 -82 1
    Takımlar O G B M Av P
1 Hatayspor 34 23 7 4 48 76
2 Menemen Belediyespor 34 22 8 4 42 74
3 Afjet Afyonspor 34 21 7 6 31 70
4 Sivas Belediyespor 34 19 10 5 28 67
5 Keçiörengücü 34 19 7 8 36 64
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 11 7 26 59
7 İnegölspor 34 17 8 9 12 59
8 Sarıyer 34 13 5 16 -1 44
9 Tokatspor 34 11 10 13 -8 43
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 9 14 -3 42
11 Kastamonuspor 34 12 4 18 -3 40
12 Eyüpspor 34 11 6 17 -10 39
13 Tuzlaspor 34 10 8 16 -9 38
14 Bodrumspor 34 10 8 16 -14 38
15 Amed Sportif 34 10 10 14 -4 37
16 Bucaspor 34 10 9 15 -9 36
17 Korfez SK 34 4 4 26 -48 13
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 1 32 -114 -17
    Takımlar O G B M Av P
1 Altay 34 19 9 6 30 66
2 Bandırmaspor 34 19 7 8 22 64
3 Gümüşhanespor 34 19 7 8 25 64
4 Sanliurfaspor 34 19 6 9 21 63
5 Sakaryaspor 34 17 10 7 15 61
6 Bugsaşspor 34 15 11 8 20 56
7 Hacettepe Spor 34 15 11 8 16 56
8 Konya Anadolu Selçukspor 34 15 10 9 7 55
9 Niğde Belediyespor 34 14 7 13 -1 49
10 Kırklarelispor 34 11 9 14 -9 42
11 Kahramanmaraşspor 34 9 12 13 -14 39
12 Zonguldak Kömürspor 34 9 11 14 -14 38
13 Pendikspor 34 9 10 15 -13 37
14 Fethiyespor 34 8 12 14 -9 36
15 Fatih Karagümrük 29 9 4 16 -13 31
16 Nazilli Belediyespor 34 7 8 19 -24 29
17 Karşıyaka 34 6 9 19 -22 21
18 Silivrispor 34 2 11 21 -34 17
NAMAZ VAKİTLERİ
SİTE EN ALT 970px90
yukarı çık